Investigation of the relationship between pre-service science teachers understandings of nature of science and their personal characteristics
Fen bilgisi öğretmen adaylarının bilimin doğası anlayışları ve kişisel özellikleri arasındaki ilişkinin incelenmesi
- Tez No: 321084
- Danışmanlar: PROF. DR. JALE ÇAKIROĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2012
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Fen ve Matematik Alanlar Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 181
Özet
Bu çalışmanın amacı fen bilgisi öğretmen adaylarının bilimin doğası anlayışlarıyla bilimsel sorgulamanın doğası anlayışları, epistemolojik dünya görüşü, fen öğretimine yönelik öz-yeterlik inançları, fen öğretimine yönelik tutumları, üstbilişsel farkındalık düzeyleri, ve inanç/dünya görüşü şemaları arasındaki ilişkileri incelemektir. Çalışmaya Marmara Bölgesi'ndeki bir devlet üniversitesinde Fen Bilgisi Öğretmenliği anabilim dalında 3. sınıf öğrencisi olan 60 öğretmen adayı katılmıştır. Çalışmanın örneklemi amaçlı örnekleme yöntemi kullanılarak“Bilimin Doğası ve Bilim Tarihi”dersine kayıtlı öğrencilerden seçilmiştir. Betimsel ve ilişkisel durum çalışması yöntemi kullanılarak öğretmen adaylarının bilimin doğası anlayışları, bilimsel sorgulamanın doğası anlayışları, epistemolojik dünya görüşleri, fen öğretimine yönelik öz-yeterlik inançları, fen öğretimine yönelik tutumları, üstbilişsel farkındalık düzeyleri, ve inanç/dünya görüşü şemaları farklı ölçekler ve anketler yardımıyla belirlenmiş ve değişkenler arasındaki ilişkiler incelenmiştir. Nitel ve nicel ölçekler analiz edildikten sonra farklı düzeyde bilimin doğası anlayışına fen bilgisi öğretmen adaylarının kişisel özelliklerine göre de farklılık gösterip göstermediğini incelemek amacıyla istatistiksel analizler yapılmıştır. Bu çalışmanın sonuçları fen bilgisi öğretmen adaylarının bilimin doğası ve bilimsel sorgulamanın doğası anlayışlarının yüksek ölçüde ilişkili olduğunu göstermiştir. Benzer şekilde, katılımcıların fen öğretimine yönelik öz-yeterlik inançları, üstbilişsel farkındalık düzeyleri, ve inanç/dünya görüşü şemaları da bilimin doğası anlayışlarına anlamlı bir şekilde ilişkili bulunmuştur. Buna karşılık, katılımcıların bilimin doğası anlayışları, epistemolojik dünya görüşleri ve fen öğretimine yönelik tutumları arasında bir ilişki bulunmamıştır.
Özet (Çeviri)
The purpose of this study was to investigate the possible relationships between pre-service science teachers' understanding of nature of science (NOS) and their personal characteristics; understanding of nature of scientific inquiry (NOSI), epistemological world views, self-efficacy beliefs regarding science teaching, attitudes towards science teaching, metacognitive awareness level and faith/worldview schemas. The sample of the present study were 60 PSTs that are 3rd year students at elementary science education department at a public university in the Marmara region. The sample was chosen by using purposive sampling from the PSTs enrolled in the“Nature of Science and History of Science”course. Using a descriptive and associational case study design PSTs? understandings of NOS, understanding of NOSI, epistemological world views, metacognitive awareness levels, self-efficacy beliefs, attitudes toward science teaching, and faith/worldviews were determined through different questionnaires and the associations between variables were investigated. Qualitative and quantitative questionnaires were analyzed and statistical analyses were conducted to see whether there is an association between PSTs' level of understanding of NOS and their personal characteristics. The results of the study revealed that PSTs understanding of NOS and NOSI were highly related. Similarly, self-efficacy beliefs regarding science teaching, metacognitive awareness levels and faith/worldviews of the PSTs were found to be significantly related to understanding of NOS. On the other hand, there were not any significant associations between PSTs' epistemological world views, attitudes towards science teaching and understanding of NOS.