Anatomical investigation of safe trajectory determining factors in robotic cochlear implant surgery with computed tomography images
Robotik koklear implant cerrahisinde güvenli yörünge belirleyici faktörlerin bilgisayarlı tomografi görüntülerinde anatomik incelenmesi
  1. Tez No: 842389
  2. Yazar: SALİHA SEDA ADANIR
  3. Danışmanlar: PROF. DR. PİRAYE KERVANCIOĞLU, PROF. DR. VEDAT TOPSAKAL
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Anatomi, Kulak Burun ve Boğaz, Anatomy, Otorhinolaryngology (Ear-Nose-Throat)
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Gaziantep Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Anatomi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Anatomi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 98
Özet
Cochlear implant cerrahisinde, elektrot dizisini yerleştirmek için ideal cerrahi yörünge, membrana tympani secundaria'dan geçen bir hatla tanımlanır ve cochlea'nın bazal dönüşüne mümkün olduğunca paralel olarak devam eder. N. facialis ve chorda tympani arasındaki açıklık olarak bilinen facial recess boyutları ve facial recess açısı, canonus kalınlığı, fenestra cochlea boyutları ve cochlea'nın basis cranii'deki oryantasyonu hem robotik hem de konvansiyonel cochlear implant cerrahisinde güvenli cerrahi yörüngeyi belirlemek için önemlidir. Bu çalışmada, kolay ve zor vakalar arasındaki bu anatomik yapıların karşılaştırılması ve bu yapıların güvenli cerrahi yörünge üzerindeki etkilerinin incelenmesi amaçlanmıştır. Çalışmaya UZ Brussel Hastanesinde robot-yardımlı ve konvansiyonel cochlear implantasyon cerrahisi geçiren hastaların ameliyat öncesi ve ameliyat sonrası bilgisayarlı tomografi görüntüleri dahil edildi. DICOM formatındaki görüntüler analizler için özel bir yazılıma aktarıldı. Os temporale, ossicula auditus, n. facialis, chorda tympani, cochlea ve fenestra cochlea'nın 3 boyutlu rekonstrüksiyonu için OTOPLAN (CASCINATION AG, Bern, İsviçre) kullanıldı. Ayrıca RadiAnt DICOM Viewer ile n. facialis derinliği, facial recess açısı ve cochlear oryantasyon açıları ölçüldü. N. facialis'e güvenli mesafenin intraoperatif görüntüleme ile garanti edilemediği hastalarda facial recess genişliği, facial recess açısı ve n. facialis ile güvenli yörünge arasındaki mesafe istatistiksel olarak önemli derecede daha küçüktü. Cochlea'nın bazal dönüş açısı ile cerrahi yörünge açıları arasında anlamlı bir pozitif korelasyon mevcuttu. Mevcut çalışmada güvenli robotik iç kulak erişimi için facial recess anatomisinin en kritik faktör olduğu görüldü. Ek olarak, robotik cerrahi öncesinde cochlear oryantasyona ilişkin bilginin, çarpışmadan uzak bir yörüngenin ve cochlea'ya uygun (daha güvenli) yaklaşma açılarının sağlanmasına yardımcı olabileceği saptandı. Hem robotik hem de konvansiyonel cerrahide, cochlea boyutlarının preoperatif değerlendirmesi, uygun elektrot seçimi ve dolayısıyla postoperatif odyolojik sonuçlar açısından çok önemlidir. Bu çalışmanın bulgularının, robot-yardımlı cochlear implantasyon cerrahisinde çarpışmasız yörünge planlamasının sağlanmasında gelecekteki çalışmalara referans olabileceği düşünülmektedir.
Özet (Çeviri)
The ideal trajectory to insert a cochlear implant array is defined by an entrance through the round window membrane and continues as long as possible parallel to the basal turn of the cochlea. Facial recess width and angle, canonus thickness, round window sizes, and cochlear orientation are important for determining the safe trajectory in both robot-assisted and conventional cochlear implantation surgery. In addition, it is thought that there may be a significant relationship between the postoperative electrode insertion depth degree and cochlear orientation. Here in this, thesis we examined the keyhole drilling trajectories of cochlear implantation surgeries performed with the HEARO Procedure to compare the critical anatomical structures between easy and difficult cases. Preoperative and postoperative computed tomography images of patients who underwent robot-assisted and conventional cochlear implant surgery at UZ Brussel Hospital were included in the study. Radiological images in DICOM format were transferred to a dedicated software for analyses. OTOPLAN, (CASCINATION AG, Bern, Switzerland) was used for 3D reconstruction of the temporal bone, auditory ossicles, facial nerve, chorda tympani, cochlea, and round window. In addition, depth of the facial nerve, facial recess angle, and cochlear orientation angles were measured with RadiAnt DICOM Viewer. Facial recess width, facial recess angle, and distance between the facial nerve and safe trajectory were statistically smaller in patients whose safe distance to the facial nerve could not be guaranteed with intraoperative imaging. A significant positive correlation existed between basal turn angle and in-plane angle. The facial recess anatomy was the most critical factor for safe robotic inner ear access in our series here. Additionally, insight on the cochlear orientation before robotic surgery helps ensure a collision-free trajectory and feasible (safer) approach angles to the cochlea. In both robotic and conventional surgery, preoperative assessment of cochlear dimensions is crucial for appropriate electrode selection and, consequently, for postoperative audiological outcomes. The findings of this study are considered to be a reference for future studies in achieving collision-free trajectory planning in robotic-assisted cochlear implant surgery.