İncsura scapulae'nin morfolojik özelliklerinin incelenmesi
Investigation of the morphological characteristics of the scapular notch
- Tez No: 1007397
- Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET SELMAN DEMİRCİ
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Anatomi, Anatomy
- Yıl: 2026
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi-Cerrahpaşa
- Enstitü: Cerrahpaşa Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Anatomi Ana Bilim Dalı
Özet
İncisura scapulae (supraskapular çentik), skapulanın margo superiorunda bulunur ve içerisinden n. suprascapularis geçmektedir. Bu bölgenin morfolojik ve morfometrik farklılıkları, supraskapular sinir sıkışması sendromu (SNES) açısından risk oluşturabilmektedir. Sonuç olarak bu varyasyonlar, omuz patolojileri, cerrahi girişimler ve girişimsel ağrı tedavileri açısından klinik önem taşımaktadır. Bu çalışmanın amacı, Türk popülasyonunda kuru skapulalar üzerinde incisura scapulae'nin morfolojik tiplerini, morfometrik özelliklerini ve cerrahi açıdan önemli“güvenli bölge”(safe zone) ölçümlerini değerlendirmektir. Gereç ve Yöntem Çalışmada Cerrahpaşa Üniversitesi Anatomi Anabilim Dalı osteoloji koleksiyonuna ait 66 adet erişkin kuru skapula kullanıldı. Supraskapular çentikler Rengachary sınıflamasına göre tip I–V arasında değerlendirildi. Üst enine çap, maksimum çentik derinliği, posterior (M1) ve posterosuperior (M2) güvenli bölge mesafeleri ile skapulanın genel boyutsal ölçümleri dijital kumpas ve ImageJ yazılımı kullanılarak ölçüldü. İstatistiksel analizlerde Kruskal–Wallis, Mann–Whitney U, Spearman korelasyon ve ikili lojistik regresyon testleri uygulandı. Bulgular En sık görülen çentik tipi Tip III (%37,88) olarak bulundu. Çentik tipleri arasında üst enine çap, maksimum derinlik, posterior sınır mesafesi ve akromiyon–çentik arasındaki X mesafesi açısından istatistiksel olarak anlamlı farklar bulundu (p<0,05). Maksimum çentik derinliği arttıkça dar ve riskli çentik tiplerinde yer alma olasılığının anlamlı şekilde arttığı gözlendi. Skapula boyutları ile posterior güvenli bölge mesafesi arasında pozitif korelasyon saptandı. Sonuç Sonuç olarak, incisura scapulae'nin morfolojik ve morfometrik özellikleri Türk popülasyonunda belirgin varyasyonlar göstermektedir. Elde edilen bulgular, supraskapular sinir sıkışması riskinin değerlendirilmesi, omuz cerrahisi ve supraskapular sinir blokajı gibi girişimlerde güvenli anatomik sınırların belirlenmesi açısından klinik olarak yol gösterici niteliktedir.
Özet (Çeviri)
The incisura scapulae (suprascapular notch) lies on the superior border of the scapula and transmits the suprascapular nerve. Its morphological and morphometric variations may increase the risk of suprascapular nerve entrapment syndrome (SNES) and are clinically relevant for shoulder pathology, surgery, and interventional pain management. This study evaluated notch morphology, morphometry, and surgically important“safe zone”measurements in a Turkish sample. Material and Methods Sixty-six adult dry scapulae from the osteology collection of the Department of Anatomy, Cerrahpaşa University, were examined. Notches were classified as Rengachary types I–V. Superior transverse diameter, maximum notch depth, posterior (M1) and posterosuperior (M2) safe-zone distances, and overall scapular dimensions were measured using a digital caliper and ImageJ. Kruskal–Wallis, Mann–Whitney U, Spearman correlation, and binary logistic regression analyses were performed. Results Type III was most common (37.88%). Notch types differed significantly in superior transverse diameter, maximum depth, posterior border distance, and the acromion-to-notch (X) distance (p<0.05). Increasing maximum notch depth significantly increased the odds of belonging to narrow/high-risk notch types. Scapular dimensions were positively correlated with posterior safe-zone distance. Conclusion The suprascapular notch shows marked morphological and morphometric variability in the Turkish population. These results may aid SNES risk assessment and help define safe anatomical limits for shoulder surgery and procedures such as suprascapular nerve block.