Yüksek dolduruculu akışkan kompozitlerin çürüksüz servikal lezyonlardaki başarısı: Sistematik derleme ve meta analizi
Success of highly filled flowable composites in noncarious-cervical lesions: A systematic review and metaanalysis
  1. Tez No: 857297
  2. Yazar: NURDZHAN YUMER BASA
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ESRA UZER ÇELİK
  4. Tez Türü: Diş Hekimliği Uzmanlık
  5. Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İzmir Katip Çelebi Üniversitesi
  10. Enstitü: Diş Hekimliği Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Restoratif Diş Tedavisi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 141
Özet
Giriş: Çürüksüz servikal lezyonlar, travma veya çürük dışındaki etkenlerle ortaya çıkabilirler. Günümüzde, bu tür lezyonların direkt restoratif tedavisinde, sağlıklı diş dokularının mümkün olduğunca korunduğu, minimal invaziv yaklaşımlar tercih edilmektedir. Bu tedavide, kompozit rezin materyallerin geleneksel ve akışkan formları en yaygın kullanılan materyallerdir. Akışkan kompozitler, düşük elastisite modülü nedeniyle yoğun streslere maruz kalabilirler. Ancak, mekanik özelliklerini güçlendirmek, polimerizasyon büzülmesini azaltmak ve derin lezyonlarda kullanılabilirliğini artırmak amacıyla doldurucu oranı arttırılmış yeni nesil akışkan kompozitler ortaya çıkmıştır. Bu sayede daha dayanıklı ve etkili tedavi seçenekleri sağlanmıştır. Amaç: Çalışmamızın amacı, yüksek dolduruculu akışkan kompozitlerin çürüksüz servikal lezyonlardaki klinik başarısını değerlendirmektir. Bu çalışma, yüksek dolduruculu akışkan kompozitler ve geleneksel kompozitler ile restore edilen çürüksüz servikal lezyonlu dişler üzerinde yapılan çalışmaların sistematik derlemesi ve meta-analizini içermektedir. Yöntemler: Araştırmamız, PRISMA 2020 Protokol Listesi'ne uygun olarak gerçekleştirilmiştir. MEDLINE (PubMed), Web of Science, Scopus ve Ovid MEDLINE veri tabanları kullanılarak çalışmalar, anahtar kelimeler belirlenerek Mendeley Programı'na aktarılmıştır. Çalışmalar arasında dublikasyonlar elimine edilmiştir. Başlık, özet ve tam metinler gözden geçirilerek dahil etme ve dışlama kriterlerine uygun olanlar belirlenmiştir. Randomize kontrollü klinik çalışmaların kalite analizleri RoB 2019 ölçeği kullanılarak yapılmıştır. Retansiyon, yüzey dokusu, yüzey renklenmesi, kenar uyumu, anatomik form, kenar renklenmesi, tekrarlayan çürükler ve sekonder çürükler kategorilerinde kompozit rezin restorasyonların 6. ay, 1., 2. ve 3. yıl başarıları karşılaştırılmıştır. v Bulgular: Tarama süreci sonucunda, toplamda 7986 çalışmaya ulaşılmış ve bunlardan 4723 tanesi dublikasyon nedeniyle elenmiştir. Başlık ve özet değerlendirmesi sırasında dahil edilme kriterlerine uymayan 3118 çalışma elenmiştir. Tam metin değerlendirmesi sonucunda, 145 çalışmadan 140'ı elenerek geriye 5 çalışma kalmıştır. Çalışmada, sadece 2.
Özet (Çeviri)
Introduction: Non-carious cervical lesions manifest as a result of etiological factors other than trauma or dental caries. In contemporary dentistry, the direct restorative management of these lesions prioritizes a conservative approach to safeguarding the integrity of healthy dental tissues. Among the materials of choice for this purpose, both paste-like and flowable forms of composite resin have gained widespread utilization. Flowable composites, owing to their lower elasticity modulus, may experience heightened susceptibility to mechanical stresses. However, the quest for improved mechanical characteristics, reduced polymerization shrinkage, and enhanced adaptability in deeper lesions has led to the development of a novel generation of flowable composites, featuring higher filler content. This advancement has culminated in the provision of more resilient and efficacious treatment modalities for non-carious cervical lesions. Aim: The objective of our study is to assess the clinical efficacy of high-filled flowable composites in non-carious cervical lesions. This investigation comprises a comprehensive systematic review and meta-analysis, encompassing studies focused on the restoration of non-carious cervical lesions using both high-filled flowable composites and conventional composites. Methods: Our study was conducted following the PRISMA 2020 Protocol. Using keywords, studies were retrieved from MEDLINE (PubMed), Web of Science, Scopus, and Ovid MEDLINE databases and imported into the Mendeley Program. Duplicated studies were eliminated. Title, abstract, and full-text review were conducted to determine the inclusion and exclusion criteria. Quality analysis of randomized controlled clinical trials was performed using the RoB 2019 scale. The success rates of composite resin restorations were compared in retention, surface texture, surface staining, marginal adaptation, anatomical form, marginal discoloration, recurrent caries, and secondary caries categories at 6 months, 1st, 2nd, and 3rd-year intervals. vii Results: The screening process yielded a total of 7986 studies, out of which 4723 were eliminated due to duplication. During the evaluation of titles and abstracts, 3118 studies were excluded as they did not meet the inclusion criteria. Subsequently, a full-text assessment was conducted, resulting in the exclusion of 140 out of 145 studies, leaving 5 studies for further analysis.