M. pterygoideus lateralis'in varyasyonlarının araştırılması ve invaziv girişim uygulamalarında güvenli anatomik alanın kadavra üzerinde belirlenmesi
Investigation of variations of the lateral pterygoid muscle and determination of safe anatomical area on cadaver in invasive intervention applications
- Tez No: 682352
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ AYLA TEKİN ORHA
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Anatomi, Anatomy
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kocaeli Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Anatomi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Anatomi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 81
Özet
Amaç: Temporomandibular bozukluklar (TMB), insanların günlük hayatını etkileyen dayanılmaz ağrılara neden olabilir. Eklemle yakın ilişkisi nedeniyle m. pterygoideus lateralis de ağrıya kaynaklık eden kaslardan biridir. Kuru iğneleme tedavisinin bu kas için terapötik bir araç olması, TMB'nin iyileşmesine de katkı sağlamaktadır. Bu doğrultuda, m. pterygoideus lateralis'e doğru bir şekilde ulaşabilmek için uygun iğne açısı ve uzunluğu ile iğnenin giriş noktasını belirlemeyi amaçladık. Yöntem: Çalışmamızda 6 adet derisi diseke edilmemiş, erişkin kafa kadavrası (4 erkek, 2 kadın; ortalama yaş 67,83±8,18) kullanıldı. İğnenin giriş noktasını belirleyebilmek için commissura palpebralis lateralis-tragus (Cpl-T) hattı çizildi. M. pterygoideus lateralis, caput inferius'a ulaşabilmek için tek taraflı diseksiyon yapıldı ve m. masseter çıkarıldı. İncisura mandibulae'nin geniş alanından CPl-T hattına bir dikme çizildi. Diseke edilen alanda antropometrik ölçümler alındı. Daha sonra m. pterygoideus lateralis'e ulaşmak için arcus zygomaticus ve m. temporalis kaldırıldı. İğneleme uygulaması için açılar belirlendi. Diseke edilmemiş tarafta da aynı açılarla ve aynı noktadan iğneleme yapıldı. Bilgisayarlı tomografi (BT) yöntemi ile gerekli ölçümler alındı. Bu ölçümler; processus condylaris-gonion (Pcl-Go), processus coronoideus-gonion (Pco-Go), processus coronoideus'un anterioru ile processus condylaris'in posterioru (Pcl-Pco) ve Cpl-T arasındaki mesafelerden alındı. Elde edilen veriler yüzün iki tarafı arasında karşılaştırıldı. Bulgular: Çalışmamızda, iğnenin yerleşimi Cpl-T hattının 3/5'ünden 1,7 mm dik olarak aşağıya doğru yapıldı. Uzunluğu 60 mm olan kuru iğneler, 15° ve 90° açıyla yerleştirildi. Uygulanan iğneler sırasıyla ortalama 47,15±2,19 mm ve 46,38±2,11 mm mesafe ile kasa ulaştı.
Özet (Çeviri)
Objective: Temporomandibular joint disorder can give raise to unbearable pains that affects people's daily lives. Due its origin, the lateral pterygoid muscle, is one of the muscles involved in this pain. As the dry needling is one of therapeutic tool for this muscle and with it in the healing of the joint, we aimed to determine the appropriate placement, the right needle angle and the needle length to reach this muscle. Method: 6 intact adult head cadavers (four men, two women; mean age 67.83±8.18) were used. The commissura palpebralis lateralis-tragus (Cpl-T) line was drawn. The skin was dissected in one side and the masseter muscle was removed. A perpendicular line was drawn from the wide area of the mandibular notch to the commissura palpebralis lateralis-tragus line. Then, to reach the lateral pterygoid muscle, the zygomatic arch and the temporal muscle was removed. The dry needle angles were determined. The needle placement and angle application were done on other non-dissected side. Required measurements were obtained with computerized tomography images. Measured parameters: the distance between processus condylaris-gonion (Pcl-Go), processus coronoideus-gonion (Pco-Go), processus coronoideus anterior and processus condylaris (Pcl-Pco) posterior, and commissura palpebralis lateralis-tragus. The data obtained were compared between the two sides of the face. Results: The placement of the needle was made downwards at 1.7 mm perpendicular from 3/5 of the commissura palpebralis lateralis-tragus line. 60 mm dry needles were inserted with 15° and 90° angle. The applied needles reached the muscle respectively with an average distance of 47.15±2.19 mm and 46.38±2.11 mm.