Obstrüktif meibomian bez disfonksiyonuna bağlı kronik blefaritli hastalarda serum D vitamini ve lipit profili düzeylerinin değerlendirilmesi
Evaluation of serum vitamin D and lipid profile levels in patients with chronic blepharitis due to obstructive meibomian gland dysfunction
- Tez No: 842392
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ALPER METE
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Göz Hastalıkları, Eye Diseases
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gaziantep Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Göz Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 68
Özet
Çalışmamız prospektif kesitsel gözlemsel olup Nisan 2023-Ekim 2023 tarihleri arasında Gaziantep Üniversitesi Tıp Fakültesi Hastanesi Göz hastalıkları polikliniğine başvuran 18- 65 yaş arasındaki 35 OMBD tanılı hasta ile Göz hastalıkları polikliniğine rutin göz taraması amacıyla başvuran bilinen herhangi bir sistemik hastalığı bulunmayan 35 sağlıklı gönüllü olarak çalışmamıza dahil edildi. OMBD tanılı hastalar ile sağlıklı gönüller arasında serum D vitamini ve lipit profili düzeylerinin karşılaştrımasını amaçladık. Çalışmaya katılan tüm olguların detaylı oftalmolojik muayenesi yapıldı, oküler yüzey hasar indeksi (OSDİ) testi, gözyaşı kırılma zamanı ve schirmer testi yapıldı. Oküler yüzey (korneal ve konjonktival boyanma) boyanması Oxford şemasına göre değerlendirildi. Aynı zamanda Meiboimian gland disfonksiyonunu doğrudan gösteren Meibmain salgı kalitesi, kapak kenarındaki morfolojik değişklikler ve Meibomian salgının iletilebilirlik derecesi değerlendirildi. Tüm olgulardan serum D vitamini ve lipit profili [Trigliserid(TG), Total Kolesterol, yüksek dansiteli lipoprotein (HDL), düşük dansiteli lipoprotein(LDL)] düzeylerine bakıldı. OMBD grubundaki hastaların Lipit profili değerleri ortalama Trigliserid TG (168±118), Total kolesterol (183±49), Yüksek dansiteli lipopretein HDL (53±9), Düşük dansiteli lipoprotein LDL (123± 31) olarak saptandı. Sağlıklı kontrol grubundaki olguların Lipit profili değerleri ortalama Trigliserid TG (150±75), Total kolesterol (175±39), Yüksek dansiteli lipopretein HDL (52±8), Düşük dansiteli lipoprotein LDL(117± 28) olarak saptandı. Total kolesterol, HDL ve LDL değerleri açısından iki grup arasındaki fark anlamlı bulunmadı. Sadece Trigliserid(TG) değerleri açsısndan ise iki grup arasındaki fark anlamlı bulundu.(p=0.001). OMBD grubu ile sağlıklı kontrol grubu arasında serum D vitamini açısından istatistiksel olarak anlamlı fark bulunmadı (p=0.112). Serum D vitamini düzeylerinin dağılımı (eksik, yetersiz ve optimal) açısından da iki grup arasında anlamlı fark bulunmadı (p=0.273).
Özet (Çeviri)
In this prospective comparative study, 35 patients diagnosed with obstructive meibomian gland dysfunction (OMGD) who applied to the Department of Ophthalmology at Gaziantep University Faculty of Medicine Hospital between April 2023 and October 2023 and 35 age- and gender-matched healthy participants who applied for routine ophthalmological examinations were included. All participants underwent a detailed ophthalmological examination, including the ocular Surface Damage Index (OSDI) test, tear breakup time (TBUT), and shirmer test. Ocular surface staining (corneal and conjunctiva staining) was evaluated according to the Oxford scheme. The quality of the main Meibomian secretion, morphological differences at the lid margin, and the degree of contamination of the Meibomian secretion, which directly indicates Meiboimian gland dysfunction, were evaluated. The lipid profile values of the patients in the OMBD group were median triglyceride TG (168±118), total cholesterol (183±49), high-density lipoprotein HDL (53±9), and low-density lipoprotein LDL (123±31). In the healthy control group, the average lipid profile values were triglyceride TG (150±75), total cholesterol (175±39), high-density lipoprotein HDL (52±8), and low-density lipoprotein LDL (117±28). No significant difference was found between the two groups in terms of total cholesterol, HDL, and LDL. The difference between the two groups was significant only due to triglyceride (TG) values (p = 0.001). There was no statistically significant difference in serum vitamin D between the OMBD group and the healthy control group (p = 0.112). There was no significant difference in the distribution of serum vitamin D levels (deficient, inadequate, and optimal) between the two groups (p = 0.273).