Köpeklerde nano-ozon solüsyonunun in vitro nükleer oosit maturasyonu üzerine etkisi
Effect of nano-ozone solution on in vitro nuclear oocyte maturation in dogs
  1. Tez No: 842400
  2. Yazar: ÖZGE BARİ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. RABİA GÖZDE ÖZALP
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Biyoteknoloji, Veteriner Hekimliği, Biotechnology, Veterinary Medicine
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Bursa Uludağ Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Doğum ve Jinekoloji (Veterinerlik) Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 106
Özet
Köpek oositlerinin in vitro maturasyon (IVM) oranları diğer türlere göre oldukça düşüktür. IVM'deki önemli problem, reaktif oksijen türlerinin (ROS) oluşumu olup, bunun önlenmesinde en basit yaklaşım, medyumların antioksidan madde ile hazırlanmasıdır. Bu çalışmada, hem oksidan hem de antioksidan özelliğe sahip nano-ozon solüsyonu kullanıldı. Nano-ozon solüsyonunun köpek oositlerinde nükleer morfolojiye etkisi, kültür medyumunun oksidan/antioksidan durumu ve maturasyon ilişkili genlerin (Siklin bağımlı kinaz 1 (CDK1) ve Siklin B1) ekspresyon seviyeleri değerlendirildi. Ek olarak, antioksidan kapasitenin değerlendirilmesi için demir iyonu indirgeyici antioksidan güç (FRAP) testi kullanıldı. Kumulus-oosit kompleksi (COCs) 130 köpekten toplandı. COCs farklı konsantrasyonlarda nano-ozon solüsyonu eklenen maturasyon medyumunda inkübe edildi (0, 0,5, 1, 2, ve 5 µg/ml). Kültür medyumları toplanarak Malondialdehit (MDA), Glutatyon (GSH), Süperoksit-dismutaz (SOD) ve FRAP ölçümü için saklandı. Partenogenetik aktivite sonrasında, nükleer morfolojiler mikroskop altında germinal vezikül (GV), germinal vezikül parçalanması (GVBD), metafaz I (MI), metafaz II (MII), ve dejenere (DEG) oosit olarak değerlendirildi. Aktivasyon sonrası toplanan oositlerde, CDK1 ve Siklin B1 gen ekspresyonları Real-Time PCR ile değerlendirildi.
Özet (Çeviri)
In vitro maturation rates of canine oocytes are rather lower than other species. Long incubations and insufficient conditions of maturation culture affect negatively the success of in vitro maturation (IVM). The most important problem during the maturation process is the production of high amount of reactive oxygen species (ROS) that is the end-point of mitochondrial lipid peroxidation. The basic approach to prevent ROS production is to prepare an in vitro culture medium with antioxidant substances. In this study, a nano-ozone solution, which has both oxidant and antioxidant properties, was used. The effect of nano-ozone on the nuclear morphology of canine oocytes, oxidant and antioxidant status of maturation culture medium, and maturation-related (Cyclin Dependent Kinase 1 (CDK1) and Cyclin B1) gene expression levels were investigated. Additionally, the Ferric ion-reducing antioxidant power (FRAP) method was used to determine antioxidant capacity. The cumulus-oocytes complex (COCs) was collected from 130 dogs after the ovariohysterectomy operation. The COCs were incubated in in vitro maturation culture media, supplemented with nano-ozone solution at different concentrations (0, 0.5, 1, 2, and 5 µg/ml). After maturation of 72 hours, the culture medium was stored in Eppendorf tubes in order to determine Malondialdehyde (MDA), Glutathione (GSH), Superoxide Dismutase (SOD), and FRAP concentrations. Oocytes were parthenogenetically activated and nuclear morphology was classified as Germinal Vesicle intact (GV), Germinal Vesicle Break Down (GVBD), Metaphase I (MI), Metaphase II (MII), and degenerated (DEG) oocytes under light microscope. Additionally, cultured oocytes were collected after activation. The oocytes were used for mRNA isolation and Real-Time PCR for expression of CDK1 and Cyclin B1 genes. The rate of oocyte nuclear morphology (GVBD, MI, MII, and DEG) was statistically different between groups (p0.05).