Köpeklerde kalp yetersizliğinin sınıflandırılması, atriyo-ventriküler kapak yetersizliği sağaltımında enalapril ve pimobendan'ın etkinliği üzerine karşılaştırmalı araştırmalar
Classification of heart failure in dogs, comparative researches on effectiveness of enalapril and pimobendan in treatment of atrioventricular valve insufficiency
- Tez No: 391106
- Danışmanlar: PROF. DR. TARIK BİLAL
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Veteriner Hekimliği, Veterinary Medicine
- Yıl: 2013
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İç Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 62
Özet
Atriyo-ventriküler (AV) kapak yetersizliği, geriyatrik köpeklerde yüksek mortalite oranları ile seyreden ve ani ölümlerle karakterize en önemli kardiyak yetmezlik sebeplerindendir. Bu çalışmada, AV kapak yetersiziliğine sahip olguların tedavisinde farklı iki etken maddenin etkinlikleri, 0, 7, 28 ve 56. günlerde klinik ve laboratuar bulguları, elektrokardiyografi (EKG), ragyografi ve ekokardiyografi (EKO) ile incelendi. AV kapak yetersizliğine sahip farklı ırk, yaş ve cinsiyetten köpekler iki gruba ayrılarak, enalapril (Grup A-n:6) ve pimobendan (Grup B-n:6) toplam 12 köpek 56 gün süreyle sağaltım denemesine tabi tutuldu. Konjesyon sorunları nedeniyle bütün olgularda furosemid uygulandı. Her iki grupta klinik parameterler takip edildi. Kalp yetersizlikleri, NYHA I-IV arasında sınıflandırıldı. Her iki grupta da sağaltıma olumlu yanıt alındı. Gruplar arasında belirgin istatistiksel farklılıklar ortaya konamadı. Ölen hasta olmadı. Pimobendan (PİMO) grubunda laboratuar parametrelerinden Na değerinde istatistiksel düşüş ortaya kondu. (p≤0,05). LA/Ao ölçümünde enalapril (ENA) grubunda istatistiksel anlamlı sonuç alındı. (p≤0,05) % EF değerinde PİMO grubunda anlamlı artış saptandı. (p≤0,05). Röntgen muayeneleri 7. günden sonra yapılan muayenlerde a.c sahası açısında yapılan değerlendirmede her iki grupta da belirgin iyileşme saptandı. Sonuç olarak; ENA ve PİMO'nun AV kapak yetersizliklerinin sağaltımında etkili olduğu, NYHA II-III olgularında furosemid ile kullanılmasının uygun olduğu, sağaltım aralıklarında olguların elektrolit değişimlerinin takibinin gerekli olduğu sonucuna varıldı.
Özet (Çeviri)
Atrioventricular valve (AV) insufficiency is one of the major causes of cardiac failure in geriatric dogs, characterized with high mortality and sudden deaths. In this sudy the therapeutic effectiveness of two different active ingredients such as enalapril and pimobendan was investigated in the dogs with AV valve insufficiency on different time points (day 0, 7, 28 and 56) on the basis of clinical and laboratory findings as well as electrocardiography (ECG), radiography and echocardiography (ECHO). A total of 12 dogs with AV valve insufficiency of different sex, age and breed were allocated into 2 groups, Group A (n:6) and Group B (n:6) and subjected to treatment with enalapril and pimobendan for 56 days, respectively. All patients received furosemide due to congestion. Clinical findings were monitored in each group. The degree of cardiac failure was classified between I-IV according to the NYHA Shema. Both groups responded to the therapy yet no statistical significances were noted between the groups in terms of the laboratory findings except for a significant reduction in Na levels in pimobendan group (PIMO) (p≤0.05); and a difference in LA/Ao ratios in enalapril group (ENA) (p≤0,05) and also an increase with respect to EF% values in PIMO group (p≤0.05). None of the patients died during the trial. Radiographs revelaed prominent resolution in pulmonary parenchyma beginning from day 7. In conclusion, enalapril and pimobendan proved to be effective in the treatment of atrioventricular valve insufficiency. The combined use of furosemide with these agents was required in NYHA II-III cases and finally it was essential to monitor the electrolyte changes at different time points during the study.