Yazılım geliştirme metrikleri ve yazılımD proje izleme sistemi geliştirimi
Software development metrics and implementation of yazılımD project tracking system
  1. Tez No: 84241
  2. Yazar: MUSTAFA SENCER SULTANOĞLU
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ÜMİT KARAKAŞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Bilgisayar Mühendisliği Bilimleri-Bilgisayar ve Kontrol, Computer Engineering and Computer Science and Control
  7. Yıl: 1999
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Bilgisayar Bilimleri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 159
Özet
IV ÖZET Bir üretim alanının mühendislik adı ile anılabilmesi için, söz konusu üretim alanında, ürünün; üretimin özelliklerinin, emek ve hammadde maliyetinin önceden kestirilebilmesi, alternatif üretim maliyetlerinin çıkarılabilmesi, işin teslimi sırasında teslim alınan işin önceden belirlenen özelliklere uygunluğunun sınanabilmesi gerekir. Yazılım geliştirmenin de mühendislik olarak anılabilmesinin temel koşullarından biri önkestirim yöntemlerinde ve metriklerinde, kabul koşullarında anlayış birliği sağlamaktır. Bu amaçla tezde öncelikle, yazılım metrikleri, geliştirme emeği önkestirim yöntemleri ve yazılım kalitesi incelenmiş, 1970'li yılların sonundan günümüze kadar gelişimleri araştırılmış, eksiklikleri belirlenmiştir. Bunların belli başlıları arasında COCOMO'81 ve devamı COCOMO 2.0, Fonksiyon Puanı ve türevleri bulunmaktadır. Son zamanlarda ortaya çıkan, nesneye yönelik programlama ortamları için geliştirilen metrikler emek önkestirimine yönelmemektedirler. Tez kapsamında, Yazılım Mühendisliği teorisi ile pratiği arasındaki farkları gözlemlemek amacıyla kabul aşamasında yada kabul edilmiş beş yazılım üzerinde alan çalışması yapılmıştır. Alan çalışmalarında yazılım müşterileri ve geliştiricileri ile görüşülmüş, yorumları izlenmiştir. Üç yazılımın kaynak kodu ve çalışması incelenmiş, kalite belirleyici nitelikleri araştırılmıştır. Tez çalışmasında, ayrıca, yazılım maliyeti önkestirim yöntemlerinin teorisini desteklemek üzere YazılımD sl.O ( Yazılım Değerlendir ) adlı bir program geliştirilmiştir. Dört tane kabul görmüş önkestirim yöntemi ve üç kişinin yaptığı kestirimler birlikte değerlendirilmiş, kişilerin deneyimleri ve yazılım yaşam döngüsünde bulunulan yere göre değişen kestirimdeki belirsizliği de dikkate alarak ortak kestirim üretilmiştir. YazılımD ile hem önerilen birden fazla kestirimin birlikte kullanılması, hem de yazılım yaşam döngüsü içinde çeşitli aşamalarda maliyet kestiriminin yapılarak durumun izlenip değerlendirilmesi, belirsizlik de göz önüne alınarak, kolaylaşmaktadır.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT For production in any domain to be considered a feat of engineering, the essential conditions to be met are: to estimate manpower and raw material costs necessary for production as well as the technical characteristics of the product, to estimate alternative costs of production, and to test the product's congruity with the specifications in the contract at the time of delivery. Subsequently, one of the essential conditions to be fulfilled for software development to be considered engineering is to reach, a priori, an aggreement of cost estimation methods, metrics and software acceptance criteria. Accordingly, in this thesis, existing software metrics, software development effort estimation methods and software quality are researched; their development since the end of the '70s is investigated; and their deficiencies are determined. Some principal methods among them are COCOMO'81 and its successor COCOMO'2.0, Function Point and its derivatives. Recently emerged metrics for object oriented programming are riot yet intended for estimating manpower requirements. In the coverage of this thesis, in order to observe the differences between theoretical and practical Software Engineering, case studies are performed on five different software which are on acceptance phase or already accepted. Interviews are held with various software customers and developers. Their comments are noted in the case studies. Source code and execution of three different software are investigated and their quality characteristics are analysed. In addition, in the preparation of the thesis, in order to support the theory of software cost estimation methods, a program called YazılımD sl.O (Software Evaluate) is developed. Results based on four accepted estimation methods together with estimations done by three individuals are evaluated and, taking into consideration the level of experience of the individuals and the uncertainty in respect to the phase of the software life cycle, a combined estimate is calculated. YazılımD is not only facilitates the proposed use of more than one estimation, but also enables the observation and evaluation of production conditions by making cost estimates available during various phases of the software life cycle, while allowing for the uncertainty factor.