Prematür koroner arter hastalığının periodontal hastalık ile ilişkisinin değerlendirilmesi
Evaluation of the relationship between premature coronary artery disease and periodontal disease
- Tez No: 842425
- Danışmanlar: PROF. DR. TUĞRUL KIRTILOĞLU
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Diş Hekimliği, Kardiyoloji, Dentistry, Cardiology
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ondokuz Mayıs Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Periodontoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 72
Özet
Kardiyovasküler ve periodontal hastalıklar dünyada yaygın olarak gözlenen enflamasyon fenomeni ile ortak bir patogenezi paylaşan önemli halk sağlığı patolojileridir. Periodontal hastalıkların hastalık oluşum mekanizmasında enflamasyonun önemli rolünün olduğu ve sistemik hastalıklara etkisinin olduğu çeşitli çalışmalarla gösterilmiştir. Çalışmamızda amacımız koroner anjiyografi yapılan 45 yaş altı erkek ve 55 yaş altı kadın hastalarda, periodontal hastalık varlığı ve şiddetini, periodontal klinik parametreler ve tükürük IL-1β, miyeloperksidaz (MPO) ve matriks metalloproteinaz 8 (MMP-8) belirteç miktarları ile ilişkilendirerek değerlendirmektir.Çalışma, kontrollü klinik bir çalışmadır. Benzer çalışmadan (Vražić, Miovski, Strozzi vd., 2015) elde edilen sonuçlar kullanılarak yapılan hesaplamalarda 0.7 birimlik farklı, 1.06 birim sapma ile saptamak üzere % 95 güven sınırında % 80 güç ile örnek büyüklükleri n₁:40, n₂:40 olarak hesaplanmıştır. Hastalar OMÜ Tıp Fakültesi Kardiyoloji polikliniğine başvuran, koroner anjiyografi yapılan ve bu çalışmayı kabul eden hastalardan seçilmiştir. Periodontal hastalığın değerlendirilmesinde Silness-Löe plak indeksi , Löe-Silness gingival indeksi , cep derinliği, klinik ataşman seviyesi ölçümleri yapılmıştır. Periodontal muayeneden sonra her hastadan uyarılmamış tükürük stimüle edilmeden, standart tanımlanan tükürme yöntemi ile toplanmıştır ve biyokimyasal analizler yapılıncaya kadar -80 ◦C derecede bekletilmiştir. Tüm örneklerin IL-1β, MPO ve MMP-8 miktarları ELISA yöntemi ile tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
The aim of our study is to evaluate the severity of periodontal disease in men under the age of 45 and women under the age of 55 who underwent coronary angiography, and to correlate it with periodontal clinical parameters and the levels of salivary IL-1β, myeloperoxidase(MPO), and matrix metalloproteinase 8(MMP-8) biomarkers. The study is a controlled clinical trial. Sample sizes were calculated with 95% confidence interval and 80% power to detect a difference of 0.7 units, with a standard deviation of 1.06 units, based on results obtained from a similar study. (Vražić, Miovski, Strozzi vd., 2015) The patients were selected from those who presented to the Ondokuz Mayıs University Faculty of Medicine Cardiology Clinic, underwent coronary angiography. We made the measurements of the Silness-Löe plaque index, Löe-Silness gingival index, pocket depth, and clinical attachment level. Unstimulated saliva was collected from each patient using the standard saliva collection method, and stored at -80 degrees celsius. The levels of IL-1β, MPO, and MMP-8 in all samples were determined using the ELISA method. All data were statistically analyzed.