Sıçan sırtından hazırlanan random dolaşımlı deri flebinde kombine tikagrelor aspirin tedavisi ile izole tikagrelor tedavilerininin flep yaşayabilirliğine olan etkilerinin karşılaştırılması
Assessing the impact of combined ticagrelor and aspirin treatment versus soleticagrelor treatment on dorsal skin flap survival in rats
- Tez No: 842468
- Danışmanlar: PROF. DR. UĞUR KOÇER
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Plastik ve Rekonstrüktif Cerrahi, Plastic and Reconstructive Surgery
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
- Enstitü: Ankara Eğitim ve Araştırma Hastanesi
- Ana Bilim Dalı: Plastik Rekonstrüktif ve Estetik Cerrahi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Cerrahi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 85
Özet
Giriş ve Amaç: Flepler vücuttaki çeşitli fonksiyonel ve estetik kayıplara neden olan defektlerin onarımında kullanılan ana silahlardan biridir. Flep cerrahisinde görülen en önemli problemlerden flep distalinde görülen parsiyel nekrozdur. Parsiyel flep nekrozunun azaltılması flep yaşayabilirliğinin artırılması ile olabilmektedir. Flep yaşayabilirliğinin artırılması için farklı tedavi yöntemleri kullanılmıştır. Bu tedavilerden olan anti-trombosit ajanlar arasındaki aspirin ve tikagrelor flep yaşayabilirliğinin artırılmasında kullanılmıştır. Bu ajanların kombine uygulanması kardiyoloji alanında kullanılmasına rağmen, flep yaşayabilirliğinin üzerine etkisi araştırılmamıştır. Bu çalışmadaki amaç kombine aspirin tikagrelor tedavisinin etkilerinin tikagrelor ve aspirin kombine tedavisi ile olan etkinliklerinin karşılaştırılmasıdır. Gereç ve Yöntem: Sprague Dawley tipi 200-250 gram ağırlığındaki yaşları 2- 4 ay arasında değişen sıçanlar denek olarak kullanılmıştır. Sıçan sırtından hazırlanan random dolaşımlı deri flebi olan kombine Mc-Farlane flep, flep modeli olarak kullanılmıştır. Flep boyutları 9x3 cm olacak şekilde dorsal bazlı olarak tasarlanmıştır. Çalışmada kontrol, aspirin, tikagrelor ve kombine tikagrelor ve aspirin grupları olmak üzere 4 çalışma grubu tasarlanmıştır. Her grupta 10 sıçan olmak üzere toplamda 40 sıçan çalışmada kullanılmıştır. Kontrol grubunda serum fizyolojik, aspirin grubunda 20mg/kg doz, tikagrelor grubunda 150mg/kg doz ve kombine aspirin tikagrelor grubunda sıraıyla 20mg/kg ve 150mg/kg dozlar kullanılmıştır. İlaçlar hemen işlem öncesi ve takiben 7 günlük süreçte günlük dozlar olacak şekilde verildikten sonra 7.günde sıçanlar sakrifiye edilmiştir. Sıçanlar radyonükleit sintigrafik inceleme, fotografik inceleme ve histopatolojik inceleme ile incelenmiştir. Bulgular: Yaşayan flep alanları kontrol grubunda 10,96cm2 , aspirin grubunda 11,91cm2 , tikagrelor grubunda 12,47 cm2 ve kombine grupta 11,77 cm2 olarak bulundu. Yaşayan flep alan ortalaması kontrol grubunda %51,36, aspirin grubunda ix %52,52, tikagrelor %56,92 ve kombine grupta %54,28 olarak bulundu. İstatistiksel olarak gruplar arasında anlamlı bir fark yoktu. Sintigrafik incelemeye göre yaşayan flep alan oranları kontrol grubunda %52, aspirin grubunda %62, tikagrelor grubunda %65 ve kombine grupta %69 olarak bulundu.
Özet (Çeviri)
Introduction and Objective: Flaps are one of the main weapons used in the repair of defects that cause various functional and aesthetic losses in the body. One of the most important problems seen in flap surgery is partial necrosis seen in the distal part of the flap. Reducing partial flap necrosis can be achieved by increasing flap viability. Different treatment methods have been used to increase flap viability. Among these treatments, anti-platelet agents, aspirin and ticagrelor, were used to increase flap viability. Although the combined application of these agents is used in the field of cardiology, its effect on flap viability has not been investigated. This study aims to compare the effects of combined aspirin and ticagrelor treatment with those of combined ticagrelor and aspirin treatment. Materials and Methods: Sprague Dawley-type rats, weighing 200-250 grams and aged between 2-4 months, were used as subjects. The combined McFarlane flap, which is a random circulation skin flap prepared from the rat's back, was used as the flap model. It was designed on a dorsal basis, with flap dimensions of 9x3 cm. Four study groups were designed in the study: control, aspirin, ticagrelor, and combined ticagrelor and aspirin groups. A total of 40 rats, 10 rats in each group, were used in the study. Physiological saline was used in the control group, 20mg/kg dose in the aspirin group, 150mg/kg dose in the ticagrelor group, and 20mg/kg and 150mg/kg doses were used in the combined aspirin-ticagrelor group, respectively. The rats were sacrificed on the 7th day after the drugs were given in daily doses immediately before the procedure and for a subsequent 7-day period. Rats were examined by radionuclide scintigraphic examination, photographic examination, and histopathological examination. Results: Viable flap areas were found to be 10.96 cm2 in the control group, 11.91 cm2 in the aspirin group, 12.47 cm2 in the ticagrelor group, and 11.77 cm2 in the combined group. The average viable flap area was found to be 51.36% in the control group, 52.52% in the aspirin group, 56.92% in ticagrelor, and 54.28% in the combined xi group. There was no statistically significant difference between the groups. According to scintigraphic examination, the rates of surviving flaps were 52% in the control group, 62% in the aspirin group, 65% in the ticagrelor group, and 69% in the combined group.