Sigarayı bırakan kişilerde vücut kitle indeksi ve kan lipit profili değişiminin incelenmesi
Research of body mass index and blood lipid profile change in persons whoquit smoking
  1. Tez No: 842470
  2. Yazar: MELTEM FİDAN GÜNDÜZ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. MÜKREMİN ER
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Göğüs Hastalıkları, Chest Diseases
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
  10. Enstitü: Ankara Bilkent Şehir Hastanesi
  11. Ana Bilim Dalı: Göğüs Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 79
Özet
Giriş: Tütün dünyada tek başına en önemli ölüm nedenidir ve tütün kullanımının en yaygın şekli sigaradır. Dünyada ve ülkemizde en ölümcül hastalıklar olan akciğer kanseri, Kronik Obstrüktif Akciğer Hastalığı (KOAH), larynx kanseri, kardiyovasküler ve serebrovasküler hastalıkların oluşmasında değiştirilebilen risk faktörlerinden biri de sigaradır. Sigara kullanımı, hem lipit profilini değiştirerek hem de doğrudan etki ile kardiyovasküler hastalık riskini arttırır. Sigaranın bırakılması ile HDL de artış, LDL ve Total kolesterolde azalma yani lipit profilinde düzelme beklenmektedir. Sigaranın bırakılması ile artan vücut ağırlığının lipit profilindeki bu düzelmeyi nasıl etkilediğini araştırmayı amaçladık. Materyal ve Metod: Çalışmamız 01.03.2021-30.06.2022 tarihleri arasında Göğüs Hastalıkları Sigara bırakma polikliniğine başvuran kişilerde yapıldı. Ankara Şehir Hastanesi Etik Kurulu'ndan onay alınarak çalışmaya başlandı. Çalışmaya bu tarihlerde sigara bırakma polikliniğine başvurup sigarayı bırakmış olan 102 hasta alındı. Çalışmaya alınan hastalara ait bilgiler retrospektif olarak hastane kayıt sisteminden elde edildi. Olguların cinsiyet, yaş, kronik hastalık öyküsü, sigara bırakmak için aldıkları tedaviler, kaç yıldır ve günde kaç adet sigara içtikleri, fagerström bağımlılık testi skorları gibi verileri kaydedildi. Hastaların kaçıncı ay kontrollerine geldiği, ilk başvurularındaki ve kontrollerinde ölçülen LDL-K, HDL-K, Total Kolesterol, trigliserid ,VLDL değerleri , vücut ağırlığı ve vücut kitle indeksi değişimleri kayıt edilerek bu veriler karşılaştırmalı olarak değerlendirildi. Bulgular: Olguların %34.3'ü(n=35) kadın, %65.7'si(n=67) erkek idi. Olguların yaş ortalaması 45.60±11.83 yıl olup yaş aralığı 20-79 idi. Çalışmaya alınan hastalarda en sık görülen ek hastalık hipertansyon (%20.6) iken bunu psikiyatrik hastalıklar (%12.7), koroner arter hastalıkları (%11.8) ve tiroit hastalıkları (%7.8) takip etti. Hastaların sigarayı bıraktıktan sonra kontrole geldiklerinde saptanan kilo değerleri (82.26±17.27) , başlangıç kilo değerlerine (78.22±16.29) göre artmış olarak saptandı (p0.05). Kontrol HDL değerleri, başlangıç HDL değerlerine göre anlamlı derece artmış saptandı(p 2 artan (n=29, %28.4) gruba göre daha yüksek bulunmuştur.
Özet (Çeviri)
Introduction: Tobacco is the single most important cause of death in the world and the most common form of tobacco use is smoking. Smoking is one of the most modifiable risk factors in the formation of many fatal diseases such as lung cancer, Chronic Obstructive Pulmonary Disease (COPD), larynx cancer, cardiovascular and cerebrovascular diseases, which are the most deadly diseases in the world and in our country. Smoking increases the risk of cardiovascular disease both by changing the lipid profile and by direct effect. With the cessation of smoking, an increase in HDL, a decrease in LDL and total cholesterol, that is, an improvement in the lipid profile is expected. We aimed examining how body weight increased by smoking cessation affected this improvement in lipid profile. Materials and Methods: Our study was carried out between 01.03.2021 and 30.06.2022 in people who applied to the Chest Diseases Smoking Cessation Polyclinic. The study was started with the approval of Ankara City Hospital Ethics Committee. 102 patients who applied to the smoking cessation outpatient clinic at this time and quit smoking were included in the study.Information about the patients included in the study was obtained retrospectively from the hospital registry system. Data such as gender, age, history of chronic disease, treatments taken to quit smoking, years and how many cigarettes per day, and Fagerström addiction test scores were recorded. These data were evaluated comparatively by recording which month the patients came to their controls, LDL-C, HDL-C, Total Cholesterol, triglyceride, VLDL values,body weight and body mass index changes measured at their first admission and controls. Results: 34.3% (n=35) of the cases were female and 65.7% (n=67) were male. The mean age of the cases was 45.60±11.83 years and the age range was 20-79. The most common additional disease in the patients included in the study was hypertension (20.6%), followed by psychiatric diseases (12.7%), coronary artery diseases (11.8%) and thyroid diseases (7.8%). The weight values (82.26±17.27) determined when the patients came to the control after quitting smoking were found to be increased compared (78.22±16.29)to the initial weight values (p0.05).Control HDL values were significantly increased compared to baseline HDL values (p 2 increased (n=29, 28.4%). .