Tip 2 diyabetli hastalarda SGLT 2 inhibitörü kullanımının polisitemi ile ilişkisi ve tromboembolik olay gelişim oranlarının retrospektif olarak değerlendirilmesi
The relationship between SGLT 2 inhibitor use and polycythemia in patients with type 2 diabetes and retrospective evaluation of the rates of thromboembolic events
  1. Tez No: 842471
  2. Yazar: ELİF DANIŞMAN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. MUSTAFA KEMAL KILIÇ
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: İç Hastalıkları, Internal diseases
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
  10. Enstitü: Ankara Eğitim ve Araştırma Hastanesi
  11. Ana Bilim Dalı: İç Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 83
Özet
Giriş ve Amaç: Diyabet dünya genelinde görülme sıklığı giderek artan kronik bir metabolizma hastalığıdır. Uzun dönemde böbrekleri, sinirleri, gözleri, kardiyovasküler ve serebrovasküler sistemi, arterleri etkileyerek morbidite ve mortalitede artışa sebep olmaktadır. Bu durum erken tanı ve tedaviyi önemli hale getirmektedir. SGLT 2 inhibitörleri diyabet tedavisinde kullanılan yeni grup ilaçlardandır. Literatürde SGLT 2 inhibitörlerinin hemoglobin/hematokrit değerlerinde artış yaptığını gösteren araştırmalar mevcuttur. Bu çalışma ile hastanemizde takipli diyabetik SGLT 2 inhibitörü kullanan hastalarda; SGLT-2 inhibitörlerinin (empagliflozin, dapagliflozin) hematokrit ve eritrosit değerleri üzerine etkisi, polisitemi sıklığı ve ilaca başlandıktan sonra gelişen tromboembolik olay riski hakkında bilgi edinerek SGLT 2 inhibitörlerinin demografik özellikleri ve komorbid hastalıkları farklı hasta gruplarında güvenle kullanılıp kullanılamayacağı hakkında bilgi edinmeyi amaçladık. Gereç ve Yöntem: Çalışma tip 2 diyabet tanılı SGLT 2 inhibitörü kullanan (monoterapi ya da diğer oral antidiyabetiklere ek olarak) 140 ve SGLT 2 inhibitörü dışında diğer oral antidiyabetik ilaçları kullanan 140 olmak üzere toplam 280 hasta ile yürütüldü. Hastaların hastane bilgi sistemindeki tıbbi öykü, ilaç raporları ve tetkik sonuçları retrospektif olarak incelenerek; cinsiyet, yaş, boy, kilo, vücut kitle indeksi, sigara öyküleri, eşlik eden diğer hastalıkları ve kullandığı ilaçları not edildi. SGLT 2 inhibitörü başlamadan önceki, başladıktan 6 ay ve 1 yıl sonraki laboratuvar değerleri (tam kan sayımı, glukoz, HbA1c, üre/kreatinin, GFR, albümin, AST/ALT, lipid paneli); ilaç başlanmadan önceki ve başlandıktan sonra gelişen arteriyel ve venöz tromboembolik olaylar (inme, miyokard infarktüsü, periferik arteriyel tromboz, derin ven trombozu, pulmoner tromboemboli) değerlendirildi. Bulgular: SGLT 2 inhibitörü kullanan grupta hastaların hemoglobin ortanca değeri bazalde 14,3 gr/dL (13-16), 6. ayda 14,8 gr/dL (13-18) ve 12. ayda 14,8±1,3 gr/dL olup 6. ay ve 12.
Özet (Çeviri)
Introduction and Aim: Diabetes mellitus is a chronic metabolic disease with an increasing prevalence worldwide. In the long term, it causes an increase in morbidity and mortality by affecting the kidneys, nerves, eyes, cardiovascular and cerebrovascular systems and arteries. This makes early diagnosis and treatment important. SGLT 2 inhibitors are a new group of drugs used in the treatment of diabetes. Studies in the literature showing that SGLT 2 inhibitors increase hemoglobin/hematocrit values are available. In this study, among diabetic patients using SGLT 2 inhibitor followed up in our hospital; we aimed to obtain information about the effect of SGLT 2 inhibitors (empagliflozin, dapagliflozin) on hemoglobin/hematocrit and erythrocyte values, the frequency of polycythemia, the risk of thromboembolic events after initiation of the drug and whether the drug can be used safely in different patient groups with demographic characteristics and comorbidities. Materials and Methods: The study was conducted with a total of 280 patients diagnosed with type 2 diabetes, 140 of whom were using SGLT 2 inhibitors (as monotherapy or add-on to other oral antidiabetics) and 140 were using oral antidiabetic drugs other than SGLT 2 inhibitors. By retrospectively examining the medical history, drug reports and laboratory results of the patients in the hospital information system; gender, age, height, weight, body mass index, smoking history, other concomitant diseases and medications used were noted. Laboratory values (complete blood count, glucose, HbA1c, urea/creatinine, GFR, albumin, AST/ALT, lipid panel) before starting SGLT 2 inhibitor, 6 months after and 1 year after initiation, arterial and venous thromboembolic events (stroke, myocardial infarction, peripheral arterial thrombosis, deep vein thrombosis, pulmonary thromboembolism) before and after the drug was started were evaluated. Results: The median hemoglobin value of the patients in the SGLT 2 inhibitor group was 14,3 g/dL (13-16) at baseline, 14,8 g/dL (13-18) at the sixth month and 14,8±1.3 g/dL at the twelfth month.