Seramik sağlık gereçleri üretiminde bünye hatalarının tamirinde kullanılan reçine bazlı malzemenin iyileştirilmesi
Improvement of resin-based material used to repair constitutive defects in ceramic sanitary ware production
- Tez No: 842482
- Danışmanlar: PROF. DR. HASAN FERDİ GERÇEL, DOÇ. DR. ERHAN AYAS
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kimya Mühendisliği, Chemical Engineering
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Eskişehir Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kimya Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Temel İşlemler ve Termodinamik Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 117
Özet
Günümüzde seramik, çeşitli alanlarda kullanılan temel bir malzeme olarak öne çıkmaktadır. Seramik sağlık gereçleri ise son yıllarda üretim payını arttırmış önemli bir seramik malzeme ürün grubudur. Seramik sağlık gereçlerinin ise üretim prosesleri oldukça kompleks yönetmeler olması sebebiyle bünye hatalarının görülmesi olası sonuçtur. Bu hataların tamirinde birçok yöntem bulunmaktadır. Bu yöntem seçiminde, tamir edilecek malzeme türü, bölgesi, hasarın boyutu ve malzemenin kullanım amacına bağlı olarak değişkenlik gösterebilmektedir. Artan enerji maliyetleri ve azalan fosil yakıtlar sebebiyle ısıl işlem gerektirmeyen metotların kullanımı ve o alanlarda yapılan iyileşmeler son yıllarda oldukça önem arz etmektedir. Bu tez çalışmasında, ısıl işlem gerektirmeyen yöntemler ile sırsız bölge bünye hatalarının tamirinde kullanılan malzemelerin araştırılması, seçim metotları ve uygun malzemelerin karakterizasyon incelemeleri yapılmıştır. Yapılan test sonuçlarına göre bünye hatalarının tamirinde aramid ve karbon takviyeli epoksi matrisli kompozit malzemelerin optimum performans gösterdiği belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
At the present time, ceramics stands out as a basic material used in various fields. Ceramic sanitary ware is an important ceramic material product group that has increased its production share in recent years. Since the production processes of ceramic sanitary ware are quite complex, it is possible to see structural defects. There are many methods to repair these errors. The choice of this method may vary depending on the type of material to be repaired, its region, the extent of the damage and the purpose of use of the material. Due to increasing energy costs and decreasing fossil fuels, the use of methods that do not require heat treatment and the improvements made in those areas have become very important in recent years. In this thesis study, the materials used in the repair of unglazed zone body defects with methods that do not require heat treatment were investigated, selection methods and characterization of suitable materials were examined. According to the test results, it was determined that aramid and carbon reinforced epoxy matrix composite materials showed optimum performance in repairing structural defects.