Histeroskopik miyomektomide rezektabilite
Resectability in hysteroscopic myomectomy
- Tez No: 842522
- Danışmanlar: PROF. DR. HAKAN GÜRASLAN, DR. ÖZLEM AKGÜL
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Kadın Hastalıkları ve Doğum, Obstetrics and Gynecology
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
- Enstitü: Bağcılar Eğitim ve Araştırma Hastanesi
- Ana Bilim Dalı: Kadın Hastalıkları ve Doğum Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 55
Özet
ÖZET Giriş ve Amaç: Anormal uterin kanamaya en sık sebep olan submüköz miyomların birinci tedavi seçeneği histeroskopik miyomektomidir. Bu çalışmada submüköz miyomların tedavisinde histeroskopik miyomektominin yapılabilirliğini ortaya koymak ve rezektabilite sınırlarını araştırmak amaçlanmıştır. Gereç ve Yöntem: Prospektif araştırma olarak planlanan bu çalışmaya 01.01.2023- 01.06.2023 tarihleri arasında Bağcılar Eğitim ve Araştırma Hastanesi Kadın Doğum polikliniğine anormal uterin kanama şikayeti ile başvuran ve kavite ile ilişkili miyomu tespit edilen 82 hasta dahil edildi. Hastaların operasyon öncesi demografik özellikleri ve miyom tipi, lokalizasyonu, büyüklüğü belirlenip kaydedildi. Operasyon esnasında kullanılan sıvı miktarı, enerji modalitesi, operasyon süreleri ve oluşan komplikasyonlar kaydedildi. Operasyon öncesi ve operasyon sonrası 6. saatteki hemogram ve biyokimya değerlerine bakılan hastaların bu değerlerle beraber internasyon süreleri de kaydedildi. Taburculuklarını takiben 2 ay sonra kontrole çağırılan hastaların semptomları sorgulanıp hemogram değerlerine bakıldı ve kaydedildi. Veriler SPSS 23.0 (IBM SPSS Statistics 23 Software) paket programıyla analiz edilmiştir.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT Introduction and Purpose: The first treatment option for submucous myomas, which are the myomas that most commonly cause abnormal uterine bleeding, is hysteroscopic myomectomy. This study aimed to demonstrate the feasibility of hysteroscopic myomectomy in the treatment of submucous myomas and to investigate the limits of resectability. Materials and Methods: This study, planned as a prospective research, included 82 patients who applied to the Bağcılar Training and Research Hospital Gynecology and Obstetrics clinic between January 2023 and June 2023 with complaints of abnormal uterine bleeding and were detected to have cavity-related myoma. Preoperative demographic characteristics of the patients, myoma type, location, and size were determined and recorded. The amount of fluid used during the operation, energy modality, operation times and complications were recorded. The hemogram and biochemistry values of the patients before the operation and at the 6th hour after the operation were examined, and the internation times were also recorded along with these values. The symptoms of the patients, who were called for a check-up 2 months after their discharge, were questioned, their hemogram values were checked and recorded. The data were analyzed with the SPSS 23.0 (IBM SPSS Statistics 23 Software) package program.