Speaking assessment literacy of Turkish EFL teachers
Türkiye'deki ingilizce öğretmenlerinin konuşma değerlendirme okuryazarlığı
- Tez No: 842545
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ÖZNUR SEMİZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2023
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Karadeniz Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Batı Dilleri ve Edebiyatları Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Uygulamalı Dil Bilimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 78
Özet
Dil değerlendirme okuryazarlığı, dünya çapında araştırmacıların dikkatini çeken önemli konulardan biridir. Dil öğreniminde büyük öneme sahip olan dil değerlendirme okuryazarlığı birçok çalışmaya konu olmuştur. Bu alanda yapılan çalışmalar, İngilizce öğretmenlerinin dil değerlendirme okuryazarlığına ilişkin inanç ve uygulamalarına odaklanmıştır. Buna ek olarak, birçok çalışma, İngilizce öğretmenlerinin dil değerlendirme okuryazarlığı konusundaki eğitim ihtiyaçlarını ve eğitim düzeylerini araştırmıştır. Ancak, konuşma değerlendirme okuryazarlığı üzerine yapılan çalışma sayısı çok azdır. Bu çalışma, İngilizce öğretmenlerinin konuşma değerlendirme okuryazarlığı konusundaki bilgilerini, algılarını ve uygulamalarını araştırmayı amaçlamaktadır. Bu çalışmada karma yöntemden yararlanılmıştır. Araştırmanın nicel bölümü için anket kullanılmıştır. Araştırmanın nicel aşamasına 112 İngilizce öğretmeni katılım sağlamıştır. Nicel verilerin sonuçları istatistiksel bir yazılım programı olan IBM SPSS aracılığıyla analiz edilmiştir. Bu çalışmanın nitel bölümünde, yarı yapılandırılmış görüşme yöntemi kullanılmıştır. Nitel aşamada, toplam 11 öğretmen görüşmelere katılmak için gönüllü olmuştur. Nitel veriler içerik analizi kullanılarak analiz edilmiştir. Bu çalışmanın sonuçları, katılımcıların konuşma değerlendirmesine yönelik olumlu tutum ve inançlara sahip olduğunu ortaya koymuştur. Ayrıca sonuçlar, konuşma değerlendirmesinde geri bildirimin önemini ortaya koymuştur. Katılımcılar, konuşma değerlendirmesi sonuçlarını öğrencilere geri bildirim vermek ve not vermek için kullanmaktadırlar. Buna ek olarak, katılımcılar özetleyici değerlendirme yerine biçimlendirici değerlendirmeyi tercih etmektedirler. Araştırmanın sonuçları, katılımcıların hem akran değerlendirme ve öz değerlendirme teknikleri kullanarak öğrencilerin konuşma becerilerini değerlendirdiklerini göstermektedir. Dahası, bulgular, katılımcıların konuşma değerlendirme sınavları ve öğrencilerin sınıf içi performansını kullanarak, öğrencilerin konuşma becerisini değerlendirdiğini göstermektedir. Ayrıca sonuçlar, katılımcıların konuşma değerlendirmesi hakkındaki inançlarının ve bilgilerinin konuşma değerlendirmesi uygulamalarını etkilediğini göstermektedir.
Özet (Çeviri)
Language assessment literacy is one of the prominent issues which captures researchers' attention around the world. Because it is of paramount importance in language learning, many studies have addressed this issue. Studies on this issue have mainly focused on EFL teachers' perceptions and practices regarding language assessment. Additionally, many studies have investigated instructors' training needs and training levels in language assessment literacy. However, little attention has been paid to the assessment of speaking skills. The current study aims to explore EFL teachers' knowledge, perceptions and practices regarding speaking assessment. A mixed-method research design was used in the current study. For the quantitative part of this study, a questionnaire was used to collect the data. 112 EFL teachers participated for the quantitative part of the study. The results of the quantitative data were analyzed through a statistical software program, IBM SPSS. For the qualitative part of this study, semi-structured interviews were used to collect the data. The qualitative data were collected from 11 EFL teachers working in different state elementary, middle and high schools. Content analysis was used to analyze the qualitative data. The results indicated that participants have positive perceptions toward speaking assessment. Furthermore, participants highlighted the importance of feedback in speaking assessment. The findings showed that participants use speaking assessment results to give feedback and grade to students. Additionally, participants use formative assessment instead of summative assessment in their classrooms. Both peer and self-assessment techniques are used by the participants to enhance learners' speaking proficiency. Moreover, participants use both in class performance and speaking exams to assess learners' speaking proficiency. Furthermore, the results demonstrated that participants' knowledge and perceptions of speaking assessment influenced on their language assessment practices.