Examining currency bubbles in Turkish Lira/US Dollar exchange rate
TL/USD döviz kurunda döviz balonlarının incelenmesi
  1. Tez No: 842557
  2. Yazar: ELMAS AY
  3. Danışmanlar: PROF. DR. LÜTFİ ERDEN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ekonomi, Economics
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İktisat (İngilizce) Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 67
Özet
Hem ekonomi araştırmacıları hem de politika yapıcılar döviz kurlarının zaman içinde oynaklığını analiz etmektedirler. Kurlardaki dalgalanmanın altında yatan sebepler teorik itici güçler (temel faktörler) olabileceği gibi kur balonu davranışını da yansıtabilir. Dünya ekonomisindeki döviz krizlerinin çoğu döviz balonu patlamaları tarafından tetiklendiğinden, balon oluşumunun arkasındaki sebeplerin araştırılması ve balon oluşumlarının tespit edilmesi güncel bir konu haline gelmiştir. Bu tezde 1990:1-2021:11 dönemleri boyunca Türk Lirası/ ABD Doları kurunda herhangi bir balon oluşup oluşmadığı araştırılmaktadır. Bu amaçla, Philips, Shi ve Yu (2015) tarafından önerilen Genelleştirilmiş Supremum Düzeltilmiş Dickey-Fuller Test (GSADF) testleri sırayla nominal TRY/USD kuruna ve temel faktörler olarak ele alınan ticarete konu olan ve olmayan malların nispi fiyatlarının döviz kurundan ayrışmalarına uygulanmıştır. Sonuçlar, 1994, 2001, 2003-2009 ve 2018 yıllarında nominal döviz kurunda birden fazla aşırı hareketlilik olduğunu göstermektedir. Ticarete konu olmayan malların göreli fiyatları bu oluşumlar için bir açıklama sağlayamazken, temel bir faktör olarak ticarete konu olan malların göreli fiyatları 2003-2009 arasındaki uzun süren aşırı hareketliliğin bazı dönemlerini, 1994 ve 2018'deki davranışı açıklamakta, ancak 2001‟deki aşırı dalgalanmayı açıklamamaktadır. Dolayısıyla bulgular ele alınan örneklem döneminde sadece 2001 ve 2006 yıllarında TL/Dolar kurunda rasyonel spekülatif balon oluşumu olduğuna işaret etmektedir. Anahtar Sözcükler TL/Dolar, Döviz Kurları, Kur Balonları, GSADF testi
Özet (Çeviri)
Researchers and policymakers have a keen interest in studying the fluctuations of exchange rates over time. These fluctuations can be driven by theoretical factors, referred to as fundamental drivers, or by bubble behavior. Currency crises are frequently triggered by the bursting of currency bubbles, making it essential to investigate the origins of such bubbles and identify their occurrences. This thesis focuses on examining whether any bubble formations existed in US Dollar/Turkish Lira exchange rate between the period of 1990:1 and 2021:11. To this end, we employ the Generalized Supremum Augmented Dickey-Fuller test (GSADF), as proposed by Philips, Shi, and Yu in 2015, on both the nominal exchange rate of TRY/USD and the deviations of the exchange rate from the relative prices of non-tradable and tradable goods, which are considered fundamental factors. The results indicate the presence of multiple explosive behaviors in nominal exchange rates during 1994, 2001, 2003-2009, and 2018. While relative prices of nontradables provide no explanation for the presence of those explosive movements, relative prices of tradables as a fundamental factor seem to explain some periods of the prolonged extreme fluctuations between 2003-2009 and the ones in 1994 and 2018, but not that in 2001. Thus, our findings suggest that only the movements in 2001 and 2006 are the occurrences of rational speculative bubbles in exchange rate of TRY/USD over the periods of 1990:1-2021:11. Keywords TRY/USD, Exchange Rates, Currency Bubbles, GSADF Test