İmplant çevresi hastalıklarda dental implant bakımı ve sorunları, eşlik eden faktörler
Dental implant care and problems in implant surrounding diseases, accompanying factors
  1. Tez No: 842561
  2. Yazar: HAKAN OKANDAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. HATİCE OYA TÜRKOĞLU
  4. Tez Türü: Diş Hekimliği Uzmanlık
  5. Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ege Üniversitesi
  10. Enstitü: Diş Hekimliği Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Periodontoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 99
Özet
Amaç: Dental implant uygulanmış bireylerde peri-implantitis için risk faktörlerinin araştırılması, bireylerin konu hakkındaki bilgi durumunun ölçülmesi ve Türk toplumundaki peri-implantitis prevalansının belirlenmesi için ön verilerin elde edilmesi amaçlandı. Gereç ve Yöntem: Araştırmamıza katılan bireylere 32 sorudan oluşan bir anket uygulandı. Anket; yaş, cinsiyet ve eğitim durumunu içeren demografik bilgileri; sistemik rahatsızlıklar, düzenli ilaç kullanımı, sigara kullanımı gibi tıbbi bilgileri; diş/implant ile ilgili dental bilgileri; hastaların ağız bakımı alışkanlıkları ve dental implanta ve risk faktörlerine dair sahip oldukları bilgileri değerlendiren soruları içermekteydi. Anket formunun doldurulmasının ardından tüm ağız periodontal durumu, implant çevresi dokuların durumunu ve implant çevresi hastalıklarla ilişkili olabilecek lokal risk faktörlerini tespit etmeye yönelik ağız içi klinik muayeneler yapıldı. İstatistiksel değerlendirmeler parametrik ve non-parametrik testler ile yapıldı. Risk faktörü analizi için çoklu lojistik regresyon analizi uygulandı. Bulgular: Araştırmamız 58 hasta ve toplamda 291 implant üzerinden yürütüldü. Peri-implantitis prevalansı hasta bazında bakıldığında %31, implant bazında ise %31,6 olarak bulundu.
Özet (Çeviri)
Aim: This study aimed to investigate the risk factors for peri-implantitis in individuals with dental implants, assess their knowledge about the subject, and obtain preliminary data on the prevalence of peri-implantitis in the Turkish population. Materials and Methods: Participants in our study were administered a questionnaire consisting of 32 questions. The questionnaire included demographic information such as age, gender, and educational background; medical information including systemic conditions, regular medication use, and smoking habits; dental information related to teeth/implants; questions evaluating patients' oral care habits and their knowledge about dental implants and associated risk factors. After completing the questionnaire, intraoral clinical examinations were conducted to assess the overall oral periodontal condition, the condition of tissues around the implants, and identify local risk factors that could be associated with peri-implant diseases. Statistical evaluations were performed using parametric and non-parametric tests. Multiple logistic regression analysis was applied for risk factor analysis. Results: Our study was conducted on 58 patients with a total of 291 implants. The prevalence of peri-implantitis was found to be 31% on a patient basis and 31.6% on an implant basis.