Peri-implant hastalıklar ile ilişkili risk faktörlerinin periodontal, protetik ve radyoljik olarak değerlendirilmesi
Evaluation of risk factors associated with peri-implant diseases in terms of periodontal, prosthetic, and radiological aspects hacettepe university faculty of dentistry periodontology specialization programme
  1. Tez No: 856363
  2. Yazar: BERKİN İNAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. GÜLİZ NİGAR GÜNCÜ
  4. Tez Türü: Diş Hekimliği Uzmanlık
  5. Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Diş Hekimliği Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Periodontoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 125
Özet
Dental implant tedavisinin popülaritesinin artmasıyla beraber peri-implant dokularda görülen hastalık prevalansında da artış görülmüştür. Bu hastalık durumlarının ortaya çıkmasını önlemek ve hastalıkla mücadeleye katkıda bulunmak amacıyla peri-implant hastalıklarla ilişkili olası risk faktörlerinin belirlenmesi oldukça önemlidir. Bu çalışmanın amacı implant tedavisi uygulanmış bireylerde mevcut klinik ve radyografik durumun değerlendirilmesi ile literatürde yer alan tüm olası risk faktörlerinin bireysel, protetik ve bölgesel tüm olası faktörleri bir arada olacak şekilde kapsamlı olarak incelenmesi, peri-implantitis gelişimi açısından önem taşıyanların saptanması ve yorumlanmasıdır. Çalışmamıza 30'u kadın, 20'si erkek olmak üzere toplam 50 hasta ve bu hastalara ait 249 implant dahil edildi. Bu implantlar implant çevresi dokularının sağlık durumuna göre; peri-implant sağlık (n = 33), peri-implant mukozitis (n = 137), peri-implantitis (n = 51) ve sert ve yumuşak doku yetersizliği olarak dört ayrı gruba ayrıldı. Her implanta ait periodontal, protetik ve radyolojik parametreler kaydedildi.
Özet (Çeviri)
With the increasing popularity of dental implant treatment, there has been a corresponding rise in the prevalence of diseases affecting peri-implant tissues. It is crucial to identify potential risk factors associated with peri-implant diseases to prevent their occurrence and contribute to their management. The objective of this study is to comprehensively evaluate the current clinical and radiographic status of individuals who have undergone implant therapy and examine all possible risk factors, as documented in the literature, encompassing individual, prosthetic, and local factors. The aim is to identify and interpret factors crucial for the development of peri-implantitis. The study included a total of 50 patients, comprising 30 females and 20 males, with a total of 249 implants. These implants were categorized into four groups based on the health status of the peri-implant tissues: peri-implant health (n=33), peri-implant mucositis (n=137), peri-implantitis (n=51), and hard and soft tissue insufficiency. Relevant periodontal, prosthetic, and radiological parameters were recorded for each implant.