Exploring Turkish EFL and ELT University instructors' perception, attitude, and awareness toward plagiarism through the lens of master and doctoral students
Türk EFL ve ELT Üniversitesi öğretim elemanlarının intihale yönelik algısı, tutumunu ve farkındalıklarını yüksek lisans ve doktor öğrencilerin gözünden belirlemek
  1. Tez No: 842562
  2. Yazar: BERAT ECE KÖSE
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MUSTAFA NACİ KAYAOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Batı Dilleri ve Edebiyatı, Eğitim ve Öğretim, Western Linguistics and Literature, Education and Training
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Karadeniz Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Batı Dilleri ve Edebiyatları Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Uygulamalı Dil Bilimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 124
Özet
Öğrencilerin intihal eylemleri üniversitelerde giderek büyüyor ve endişe edici bir sorun teşkil etmektedir. İntihal sorunu çoğunlukla üniversite öğrencisine atfedilse de üniversite eğitmenleri de istemsizce intihal sorununa sebep olabilirler. Bu sebeple, bu çalışmanın amacı Türk EFL ve ELT Üniversitesi Öğretim Elemanlarının intihale yönelik algılarını, tutumlarını ve farkındalıklarını yüksek lisans ve doktor öğrencilerin gözünden belirlemek. Ayrıca, bu çalışma Türk EFL ve ELT Üniversitesi Öğretim Eğitmenlerin öğrencilerine intihal konusunda açık ve tutarlı mesajlar aktarıp aktıramadığını bulmayı hedeflemiştir. Karma yöntem yaklaşımı benimsenerek veriler hem niceliksel hem de niteliksel olarak toplanmıştır. Nicel veriler 114 katılımcıdan anket yoluyla elde edildi. Özellikle nitel veriler, 7 kişinin yer aldığı yarı yapılandırılmış görüşmeler yoluyla toplanmıştır. Bulgular, Türk EFL ve ELT Üniversitesi Öğretim Eğitmenlerin yüksek intihal algısına sahip olduğunu göstermiştir. Fakat, onlar değiştirerek yazmak (sham paraphrasing) ve ikincil alıntılama (secondary citation) konusunda yüksek bir algıya sahip değillerdi. Ayrıca Türk EFL ve ELT Üniversitesi Öğretim Eğitmenlerin intihal konusunda olumsuz tutuma sahip oldukları ortaya çıktı. Özellikle bu üniversite öğretim elemanlarının kendini kendine intihal türüne (self-plagiarism) ve üçüncü kişin bilgisi dahilinde yapılan intihal türüne (other plagiarism) karşı güçlü olumsuz bir tutum benimsemedikleri ortaya çıktı. Ayrıca Türk EFL ve ELT Üniversitesi Öğretim Eğitmenlerin intihal konusunda yeterli farkındalık düzeyine sahip oldukları görülmüştür. Dahası bu üniversite öğretim elemanlarının yüksek lisans ve doktora öğrencilerine intihal konusunda açık ve tutarlı mesajlar aktardıkları tespit edilmiştir. Ancak öğrencilerin bu mesajlara çoğunlukla dönemin başındaki derslerinde maruz kaldıkları ortaya çıkmıştır.
Özet (Çeviri)
The act of student plagiarism is a growing and concerning issue within the universities. Although the blame is mainly attributed to the students, it might be inadvertently aroused by the university instructors. In this regard, the aim of the present study is to determine Turkish EFL and ELT University Instructors' perception, attitude, and awareness toward plagiarism through the lens of master and doctoral students. Additionally, it intended to identify whether Turkish EFL and ELT University Instructors are able to provide their student with clear and consistent messages about plagiarism. By adapting a mixed method approach, the data was collected both quantitatively and qualitatively. The quantitative data was obtained through a questionnaire from 114 participants. In particular, the qualitative data, was gather through semi-structured interviews, in which 7 interviewees took part. The findings demonstrated that Turkish EFL and ELT University Instructors' have high perception of plagiarism. However, they did not have a high level of perception to sham paraphrasing and secondary citation. Moreover, it was revealed that Turkish EFL and ELT University Instructors' have a negative toward plagiarism. In particular, these university instructors did not possess a strong negative attitude to self-plagiarism and other plagiarism. Also, Turkish EFL and ELT University Instructors were found to have appropriate awareness level of plagiarism. In addition, it was found out that these university instructors transmitted their MA and PhD students with clear and consistent messages about plagiarism. Nevertheless, it become clear that the students were exposed to these message mainly at the beginning of the courses.