Ötiroid hashimoto tiroiditli hastalarda nötrofil lenfosit oranı, trombosit lenfosit oranı ve ortalama trombosit hacminin değerlendirilmesi
Evaluation of neutrophil lymphocyte ratio, platelet lymphocyte ratio and mean platelet volume in patients with euthyroid hashimoto thyroiditis
- Tez No: 842566
- Danışmanlar: DOÇ. DR. MÜMTAZ TAKIR
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Aile Hekimliği, Family Medicine
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Medeniyet Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Aile Hekimliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 56
Özet
İyot alımının yeterli olduğu bölgelerde hipotiroidizmin en yaygın nedeni olan Hashimoto tiroiditi, tiroid bezine karşı oluşan otoantikorlarla karakterize kronik inflamatuar bir hastalıktır. Sistemik inflamasyonla giden hastalıklarda nötrofil lenfosit oranı, trombosit lenfosit oranı ve ortalama trombosit hacmi inflamasyonu göstermede kullanılan parametrelerdir. Bu çalışmada ötiroid Hashimoto tiroiditli bireylerde nötrofil lenfosit oranı, trombosit lenfosit oranı ve ortalama trombosit hacmi belirteçleri kullanılarak sistemik inflamasyonun değerlendirilmesi amaçlandı. İstanbul Medeniyet Üniversitesi Göztepe Prof. Dr. Süleyman Yalçın Şehir Hastanesi obezite polikliniğine Nisan 2017 – Mayıs 2019 tarihleri arasında başvuran hastaların dosyaları ve hastane elektronik ortamında kayıtlı laboratuvar bilgileri retrospektif olarak incelendi. Çalışmaya alınma kriterlerine uyan toplam 179 kişi çalışmaya dahil edildi. Ötiroid 93 Hashimoto tiroiditli bireyin nötrofil lenfosit oranı, trombosit lenfosit oranı ve ortalama trombosit hacmi değerleri, ek hastalığı olmayan kontrol grubundaki 86 kişi ile karşılaştırıldı. Ayrıca ötiroidik Hashimoto tiroiditli hasta grubu levotiroksin tedavisi alanlar ve almayanlar olarak iki grupta değerlendirildi. Çalışmada ötiroid Hashimoto tiroiditli birey sayısı n:93 (%52) iken, kontrol grubunu oluşturanların sayısı n:86 (%48) idi. Ötiroid Hashimoto tiroditi grubu ile kontrol grubu yaş, cinsiyet, beden kitle indeksi ve sigara kullanımı açısından benzerdi. Gruplar arasında nötrofil lenfosit oranı ve trombosit lenfosit oranı açısından istatistiksel olarak anlamlı fark saptanmazken (sırasıyla p=0,427; p=0,089), ötiroid Hashimoto tiroiditi grubunda ortalama trombosit hacmi anlamlı olarak düşük bulundu (p=0,001). Nötrofil lenfosit oranı ve trombosit lenfosit oranı arasında aynı yönde orta düzeyde korelasyon saptandı (r=0,496). Ötiroid Hashimoto tiroiditli 93 hastanın 39'u (%42) levotiroksin tedavisi almakta iken 54'ü (%58) tedavi almıyordu. Hashimoto tiroiditliler arasında levotiroksin tedavisi alma durumuna göre nötrofil lenfosit oranı, trombosit lenfosit oranı ve ortalama trombosit hacminde farklılık gözlenmedi (sırasıyla p=0,191; p=0,668; p=0,457). Tedavi alan grupta almayanlara göre serbest T4 düzeyi anlamlı yüksek, anti-TG antikor seviyeleri ise anlamlı düşük saptandı.
Özet (Çeviri)
Hashimoto thyroiditis is the most common cause of hypothyroidism in regions which is sufficient intake of iodine, is a chronic inflammatory disease characterized by autoantibodies against the thyroid gland. Neutrophil lymphocyte ratio, platelet lymphocyte ratio and mean platelet volume are the parameters used for indicate inflammation in diseases with systemic inflammation. In this study, it was aimed to evaluate systemic inflammation in euthyroid patients with Hashimoto disease by using neutrophil lymphocyte ratio, platelet lymphocyte ratio and mean platelet volume markers. The files of the patients who applied to the obesity polyclinic of Istanbul Medeniyet University Göztepe Prof. Dr. Süleyman Yalçın City Hospital, between April 2017 and May 2019, and the laboratory information recorded in the hospital electronic database were retrospectively reviewed. All of 179 people who met the inclusion criteria were included in the study. Neutrophil lymphocyte ratio, platelet lymphocyte ratio and mean platelet volume values of 93 euthyroid patients with HT were compared with 86 patients in the control group without any additional disease. Additionally, the euthyroid Hashimoto thyroiditis group was evaluated in two groups as those who received levothyroxine treatment and those who did not. In this study, the number of euthyroid patients with Hashimoto disease was n:93 (52%), and the number of patients in the control group was n:86 (48%). Age, gender, body mass index and smoking criteria were similar in both groups. While there was no statistically significant difference between the groups in terms of neutrophil lymphocyte ratio and platelet lymphocyte ratio parameters (p=0.427; p=0.089), mean platelet volume value was found to be significantly lower in the euthyroid Hashimoto thyroiditis group (p=0.001). A moderate correlation was found between neutrophil lymphocyte ratio and platelet lymphocyte ratio in the same direction (r=0.496). While 39 (42%) of 93 patients with euthyroid Hashimoto thyroiditis were receiving levothyroxine treatment, 54 (58%) were not receiving treatment. There was no difference in neutrophil lymphocyte ratio, platelet lymphocyte ratio and mean platelet volume in patients with Hashimoto thyroiditis according to the status of receiving levothyroxine treatment (p=0.191; p=0.668; p=0.457).