Ötiroid hashimoto hastalarında eritrosit dağılım genişliği (RDW), ortalama platelet hacmi (MPV),platelet dağılım genişliği (PDW), platelet lenfosit oranı (PLO) ve nötrofil lenfosit oranının (NLO) inflamasyon belirteci olarak değerlendirilmesi
  1. Tez No: 625627
  2. Yazar: AYLİN ESRA KASBULAT
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. KADİR KAYATAŞ
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: İç Hastalıkları, Internal diseases
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
  10. Enstitü: Gaziosmanpaşa Sağlık Uygulama ve Araştırma Merkezi
  11. Ana Bilim Dalı: İç Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İç Hastalıkları Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 44
Özet
Amaç: Hashimoto tiroiditi (HT) otoimmün bir hastalıktır. Otoimmün hastalıklarla sistemik inflamasyon arasındaki ilişkiyi araştıran çalışmalar son yıllarda önem kazanmıştır. Çalışmamızda sistemik inflamasyonla giden hastalıklarda inflamasyon belirteci olarak birçok çalışmaya konu olan eritrosit dağılım aralığı (RDW), ortalama platelet hacmi (MPV), platelet dağılım aralığı (PDW), platelet lenfosit oranı (PLO) ve nötrofil lenfosit oranını (NLO) ötiroid HT hastalarında inceledik. Gereç ve Yöntem: Çalışmamıza 01.07.2014-01.01.2019 tarihleri arasında Haydarpaşa Numune Hastanesi İç Hastalıkları ve Endokrin ve Metabolizma polikliniklerinde HT tanısı ile takipli olan 18-50 yaş aralığındaki erkek ve kadın hastalar dahil edildi. Bu hastaların biyokimya, hemogram, radyolojik tetkikleri ve klinik parametreleri değerlendirilerek sağlıklı grupla karşılaştırılması planlandı. Veriler retrospektif olarak değerlendirildi.
Özet (Çeviri)
Aim: Hashimoto's thyroiditis (HT) is an autoimmune disease. Studies which investigate the relationship between autoimmune diseases and systemic inflammation have gained prominence in recent years. In our study, we evaluated in euthyroid patients erythrocyte distribution range (RDW), mean platelet volume (MPV) and platelet distribution range (PDW), platelet-lymphocyte ratio (PLR) and neutrophil lymphocyte ratio (NLR) that these parameters were showed as systemic inflamation marker in many studies. Materials and Methods: Our study included male and female patients in 18-50 age range who were followed by HT diagnosis in Haydarpasa Numune Hospital Internal Medicine and Endocrine and Metabolism outpatient clinics; between 01.07.2014 – 01.01.2019. It was planned to compare these patients with healthy group by evaluating biochemistry, hemogram, radiological tests and clinical parameters. The data has been evaluated retrospectively. IBM SPSS Statistiss 22 ( IBM SPSS 22, Turkey) program was used for statistical analysis while evaluating the results of the study.