A comparative study on self-evaluations of in-service English Language Teachers with a focus on the qualities of effective language teachers: ELT vs. Non-ELT graduates
Etkili dil öğretmenlerinin niteliklerine odaklanan hizmet içi İngilizce öğretmenlerinin öz değerlendirmeleri üzerine karşılaştırmalı bir çalışma: ELT ve ELT mezunu olmayanlar
- Tez No: 842567
- Danışmanlar: PROF. DR. MUSTAFA NACİ KAYAOĞLU
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Eğitim ve Öğretim, İngiliz Dili ve Edebiyatı, Education and Training, English Language and Literature
- Yıl: 2023
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Karadeniz Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Batı Dilleri ve Edebiyatları Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İngiliz Dili ve Edebiyatı Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 275
Özet
Türkiye'de hangi bölüm mezunlarının daha etkili İngilizce öğretmeni olduğu konusunda süregelen bir tartışma vardır, ancak ülkedeki farklı bölümlerden mezun olan etkili İngilizce öğretmenlerinin özelliklerine ilişkin kanıtlar yetersiz kalmaktadır. Bunu dikkate alarak, karşılaştırmalı bir şekilde yürütülen mevcut kesitsel betimleyici anket çalışmasının amacı, hizmet içi İngilizce öğretmenlerinin eğitim geçmişlerine yani İngiliz Dili Eğitimi (ELT) ya da İngiliz Dili Eğitimi dışındaki (Non-ELT) bölümlerden mezun olma durumlarına odaklanarak, kendilerini etkili İngilizce öğretmeni özellikleri açısından nasıl değerlendirdiklerini araştırmaktır. Ülke çapındaki bu karşılaştırmalı çalışma, nicel ve nitel araştırma geleneklerinin bir kombinasyonu olan karma yöntem yaklaşımını benimsemektedir. Çalışmanın nicel kısmında, Türkiye genelinde devlet okullarının farklı kademelerinde görev yapan 1441 hizmet içi İngilizce öğretmeni yer almıştır. İngilizce öğretmenleri, etkili İngilizce öğretmeni özellikleri olarak kabul edilen kişisel özellikler, İngilizce dil yeterliliği, pedagojik içerik bilgisi ve beceriler, sosyo-duyuşsal bilgi ve beceriler, kültürel bilgi ve beceriler ve mesleki gelişim açısından kendilerini 8 bölüm altında toplam 312 madde içeren kapsamlı bir anket aracılığıyla değerlendirmiştir. Nicel veri analizi SPSS 25.0 kullanılarak betimsel istatistikler, Mann-Whitney U testi ve Ki-kare testi ile gerçekleştirilmiştir. Çalışmanın nitel kısmında ise 80 hizmet içi İngilizce öğretmeni ile yarı yapılandırılmış izlem görüşmeleri yapılmıştır. Nitel veri analizi, 80 İngilizce öğretmeniyle yapılan görüşmelerden elde edilen 73516 kelimeden oluşan transkripsiyonların üzerinde NVivo kullanılarak içerik analizi yoluyla gerçekleştirilmiştir. Bulgular, ELT mezunlarının pedagojik içerik bilgisi açısından nispeten daha nitelikli olduğunu, Non-ELT mezunlarının ise, eğitim dili İngilizce olan diğer bölümlerin mezunları hariç, İngilizce dil yeterliliğinde daha iyi olduğunu göstermiştir. İki öğretmen grubu arasında mezun olduklarında teorik bilgi açısından bir fark olmasına rağmen, öğretim uygulaması söz konusu olduğunda, etkili İngilizce öğretiminin büyük ölçüde öğretmenlerin kişisel özelliklerine ve sosyo-duyuşsal bilgi ve becerilerine bağlı olduğu ortaya çıkmıştır. Ayrıca İngilizce öğretmenlerinin hangi bölümden mezun olduklarına bakılmaksızın, etkili bir İngilizce öğretmeni olabilmeleri için çözülmesi gereken farklı sorunları olduğu ortaya çıkmıştır. Son olarak, nitel veriler mesleki gelişimin sürekliliğinin, etkili İngilizce öğretimi ve etkili bir İngilizce öğretmeni olmak için önemli bir yere sahip olduğunu ortaya koymuştur.
Özet (Çeviri)
There has been an ongoing debate in Türkiye about which department graduates are more effective English language teachers; however, there remains a paucity of evidence on the characteristics of effective English language teachers graduated from varied departments in the country. With this in mind, the aim of the current cross-sectional descriptive survey study, conducted in a comparative manner, is to investigate how in-service English language teachers evaluate themselves in terms of characteristics of effective English language teachers with a focus on their educational background, i.e. whether they graduated from English Language Teaching (ELT) or Non-ELT (Non-ELT) departments. This nationwide comparative study adopts a mixed methods approach, a combination of quantitative and qualitative research traditions. In the quantitative part of the study, the participants included 1441 in-service English language teachers working at different levels of public schools across Türkiye. English teachers evaluated themselves in terms of personal characteristics, English language proficiency, pedagogical content knowledge and skills, socio-affective knowledge and skills, cultural knowledge and skills, and professional development, which are considered to be effective English language teacher characteristics, through a comprehensive questionnaire including a total of 312 items under 8 sections. In the qualitative part of the study, follow-up semi-structured interviews were conducted with 80 in-service English teachers. Quantitative data analysis was carried out using SPSS 25.0 with descriptive statistics, the Mann-Whitney U test, and the Chi-square test. Qualitative data analysis was carried out through content analysis of the transcriptions comprising 73516 words gathered from interviews with 80 English teachers using NVivo. The findings revealed that ELT graduates were relatively more qualified in terms of pedagogical content knowledge while Non-ELT graduates, except for graduates from other departments whose medium of instruction was English, were better at English language proficiency. Although there was a difference between the two groups of teachers in terms of theoretical knowledge at the time of graduation, it was found that effective language teaching appeared to depend heavily on teachers' personal characteristics and socio-affective knowledge and skills, considering the practice of teaching for teachers in both groups. It was also revealed that English teachers, regardless of which departments they graduated from, have different problems that need to be solved so as to be effective English language teachers. Lastly, the qualitative data suggested that the continuity of professional development was found to be a vital aspect of effective English language teaching and being an effective English language teacher.