Oksidatif stres markerları; ısı şok proteini-70 (HSP-70), vasküler endotelyal büyüme faktörü-a (VEGF-A), hipoksi ile indüklenen faktör-1alfa (HIF-1α) ve matriks metalloproteinaz-7 (MMP-7) serum düzeylerinin relapsing remitting multipl skleroz hastalarında relaps ve remisyon dönemlerinde ölçümü ile hastalık oluşumuna katkılarının araştırılması
Oxidative stress markers; investigation of the contribution of heat shock protein-70 (HSP-70), vascular endothelial growth factor-a (VEGF-A), hypoxia-induced factor-1alpha (HIF-1α) and matrix metalloproteinase-7 (MMP-7) serum levels in relapsing-remitting multiple sclerosis patients during relapse and remission periods
- Tez No: 842573
- Danışmanlar: PROF. DR. AYLİN AKÇALI
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Nöroloji, Neurology
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gaziantep Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Nöroloji Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Nöroloji Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 87
Özet
Multipl Skleroz (MS) dünyada genç erişkinlerdeki nörolojik yeti kaybının en sık sebebidir. İmmün yanıt kaynaklı santral sinir sistemi iltihabı MS patogenezinde ana etmendir. Son yıllarda oksidatif stres ve inflamasyonun neden olduğu doku hasarının da hastalık oluşumuna katkı sunduğu düşünülmektedir. Bu çalışmada Gaziantep Üniversitesi Tıp Fakültesi Nöroloji polikliniğinde Relapsing Remitting Multipl Skleroz (RRMS) tanısı ile takip edilen hastalarda oksidatif stresin hastalık oluşumuna katkılarını araştırmak amaçlanmıştır. Çalışma prospektif olarak yapılmıştır. Çalışmaya 2017 revize McDonald kriterlerine göre RRMS tanısı almış 142 hasta ile 39 sağlıklı gönüllü dahil edilmiştir. 71 hasta atak döneminde alınmış, bu hastalardan metilprednizolon tedavisi öncesi ve sonrası kan örnekleri toplanmıştır. Son 1 yılda atak geçirmeyen 71 hasta remisyon grubu olarak alınmış, sağlıklı gönüllüler ise kontrol grubuna dahil edilmiştir. Çalışma için oksidatif stres markerları HIF-1α, HSP-70, MMP-7 ve VEGF-A molekülleri seçilmiştir. Çalışma Gaziantep Üniversitesi Bilimsel Araştırma Projeleri Birimi tarafından TF.UT.22.58 proje no ile kabul edilmiş ve elisa kitleri birim desteği ile temin edilmiştir. Çalışmaya alınan tüm olguların yaş, cinsiyet, engellilik durumları, hastalık tanısı aldıklarından beri geçen süre ve hastalık modifiye edici ajan kullanıp kullanmadıkları kaydedilmiştir. Elde edilen verilerin analizinde SPSS 22.0 Windows versiyon paket programı kullanılmıştır.
Özet (Çeviri)
Multiple Sclerosis (MS) is the most common cause of neurological disability in young adults worldwide. Immune response-induced central nervous system inflammation is the main factor in the pathogenesis of MS. In recent years, tissue damage caused by oxidative stress and inflammation is also thought to contribute to disease development. In this study, we aimed to investigate the contribution of oxidative stress to disease development in patients with Relapsing Remitting Multiple Sclerosis (RRMS) in Gaziantep University Faculty of Medicine Neurology outpatient clinic. The study was conducted prospectively. The study included 142 patients diagnosed with RRMS according to the 2017 revised McDonald criteria and 39 healthy volunteers. 71 patients were enrolled during the attack period, and blood samples were collected from these patients before and after methylprednisolone treatment. Seventy-one patients who did not have an attack in the last 1 year were included in the remission group and healthy volunteers were included in the control group. Oxidative stress markers HIF-1α, HSP-70, MMP-7 and VEGF-A molecules were selected for the study. The study was accepted by Gaziantep University Scientific Research Projects Unit with project number TF.UT.22.58 and elisa kits were obtained with the support of the unit. Age, gender, disability status, time since the diagnosis of the disease and the use of disease-modifying agents were recorded for all patients included in the study. SPSS 22.0 Windows version package program was used to analyze the data obtained.