Yüksek din öğretiminin takvalı bireyler yetiştirme açısından fonksiyonelliği (Atatürk Üniversitesi İlahiyat Fakültesi örneği)
Functionality of higher religious education in terms of raising pious individuals (Atatürk University Faculty of Theology example)
  1. Tez No: 842581
  2. Yazar: TUBA ACAR
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. YASİN YİĞİT
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Din, Religion
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Iğdır Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Felsefe ve Din Bilimleri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 108
Özet
Bu araştırmanın temel amacı, Atatürk Üniversitesi İlahiyat Fakültesinde öğrenim gören yüksek din öğretim öğrencilerinin takvaya yönelim düzeylerini ortaya koymaktır. Ayrıca, öğrencilerin takvaya yönelim düzeylerinde çeşitli değişkenlerin (cinsiyet, sınıf düzeyi, akademik başarı durumu, fakülte içi kulüp, kitap tahlili vb. etkinliklere katılım, fakülte dışı diyanet, vakıf vb. etkinliklere katılım, sosyoekonomik durum, lisans döneminde kalınan yer) etkisini incelemektir. Araştırma 2022-2023 eğitim öğretim yılında Atatürk Üniversitesi İlahiyat Fakültesinde öğrenim gören ve tesadüfi örneklem yöntemiyle seçilen 500 öğrencinin katılımıyla gerçekleştirilmiştir. Çalışma nicel araştırma metotlarından biri olan tarama modeline göre tasarlanmıştır. Çalışmanın verileri ''Kişisel Bilgi Formu'' ve ''Takva Ölçeği'' ile toplanmıştır. Toplanan verilerin analizinde SPSS 23 ile AMOS 23 programı kullanılmış ve anlamlılık düzeyi olarak (p0.05). Öğrencilerin sosyoekonomik durumlarına, sınıf düzeylerine, fakülte içi kulüp, kitap tahlili vb. etkinliklere katılım durumu ve fakülte dışı diyanet, vakıf vb.
Özet (Çeviri)
The main purpose of this research is to reveal the piety orientation levels of higher education students studying at Atatürk University Faculty of Theology. In addition to, the effect of various variables (gender, class level, academic success, participation in activities such as in faculty clubs, book analysis etc., participation in activities outside the faculty such as religious organizations, foundations, etc., socioeconomic status, place of stay during the undergraduate period) on the students level of orientation towards piety is examined. The research was conducted with the participation of 500 students studying at Atatürk University Faculty of Theology in the 2022-2023 academic year and selected by random sampling method. The study was designed according to the survey model, which is one of the Quantitative research methods. The data of the study were collected with the“Personal Information Form”and“Piety Scale”. SPSS 23 and AMOS 23 programs were used in the analysis of the collected data and value (p>0.05) was accepted as the significance level. In order to determine the relationships between variables during the analysis process, t-test was applied for independent groups with two variables, and one-way analysis of variance (ANOVA) was applied for independent groups with more than two variables. According to research findings, the students attitude levels towards piety are high, the average score they get from the“ Being Pious in Daily Life”sub-dimension of the scale is high, the average score they get from the“ Being Piety in Worship”sub-dimension is high, and average score they get from the“Turning Piety into Personality”sub-dimension is high. Has been seen .When the findings were examined, it was seen that there was no significant difference between the students attitude levels towards piety according to gender, academic success levels and place of residence during the undergraduate period (p>0.05). Students socioeconomic status, grade levels, faculty clubs, book analysis, etc. participation in events and non-faculty religious organizations, foundations, etc.