A strategy based on statistical modelling and multi-objective optimization to design a dishwasher cleaning cycle
Bulaşık makinesi temizleme döngüsü tasarlamak için istatistiksel modellemeye ve çok amaçlı optimizasyona dayalı bir strateji
  1. Tez No: 842588
  2. Yazar: KORKUT ANAPA
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. HAMDULLAH YÜCEL, DR. SONGÜL BAYRAKTAR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Bilgisayar Mühendisliği Bilimleri-Bilgisayar ve Kontrol, Matematik, Computer Engineering and Computer Science and Control, Mathematics
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Uygulamalı Matematik Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Bilimsel Hesaplama Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 108
Özet
Bu tez, ev tipi bulaşık makineleri için yeni temizleme döngülerinin tasarım aşamasında, deney ihtiyacını azaltmak için istatistiksel öğrenmeye ve çok amaçlı optimizasyona dayalı yeni bir yaklaşım önermektedir. İlk olarak, mevcut temizleme döngülerinin program akışlarını girdi verileri olarak ve ilgili temizleme döngülerinin performans laboratuvar testlerinin sonuçlarını çıktı olarak kullanarak, bulaşık makinesi temizleme döngüsünün çıktılarını tahmin etmek için özellik seçim yöntemleriyle ilişkili regresyon modelleri oluşturulur. Daha sonra, regresyon modellerinin ve seçilen özelliklerin sırasıyla amaç fonksiyonları ve bilinmeyen karar değişkenleri olarak atanmasıyla çok amaçlı bir optimizasyon problemi tanımlanır. Elde edilen optimizasyon problemi daha sonra tasarımcının tercihlerine (veya müşterilerin ihtiyaçlarına) göre evrimsel algoritmalar kullanılarak çözülür.
Özet (Çeviri)
This thesis proposes a novel approach based on statistical learning and multi-objective optimization to reduce the need for experiments during the design phase of new cleaning cycles for household dishwashers. First, regression models are built that are associated with the feature selection methods to predict the outputs of a dishwasher cleaning cycle by using the existing cleaning cycles' program flows as input data and the results of the performance laboratory tests of the related cleaning cycles as output data. Then, a multi-objective optimization problem is defined by assigning the regression models and chosen features as objective functions and unknown decision variables, respectively. The obtained optimization problem is then solved using evolutionary algorithms according to the designer's preferences (or customers' needs).