Pyotr Ilyıch Tchaıkovksy'nin 4, 5 ve 6. senfonilerinde fagot kullanımı ve çalışma önerileri
Pyotr Ilyich Tchaikovsky's use of the bassoon in the 4th, 5th and 6th symphonies and study suggestions
- Tez No: 842601
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ FÜLYA AÇIKSÖZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Müzik, Music
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ondokuz Mayıs Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Müzik Ana Sanat Dalı
- Sayfa Sayısı: 112
Özet
Romantik dönemin en önemli temsilcilerinden, 1840-1893 yılları arasında yaşamış Rus besteci Pyotr Ilyich Tchaikovsky, birçok tür ve formda eser bestelemiştir. Yapılan literatür taraması sonucunda Tchaikovsky'nin senfonilerinde fagotun yeri ve kullanımı üzerine yapılan çalışmaların sınırlı olduğu görülmüştür. Bu bağlamda bu araştırmanın amacı, Pyotr Ilyich Tchaikovsky'nin senfonilerinde, fagotun kullanımının teknik açılardan incelenmesi ve çalışma önerileri sunulmasıdır. Çalışma, Tchaikovsky'nin 4, 5 ve 6. senfonileri ile sınırlı olup, bestecinin bu senfonilerinde fagotun hem solo olarak hem de orkestra içinde kullanımı, yeri, önemi ve fagot çalan müzisyenler için çalışma önerilerini kapsamaktadır Doküman analizi ve müziksel analiz yöntemleri kullanılarak oluşturulan araştırmanın bulgular bölümü ise bestecinin ele alınan senfonilerinde fagot soloları, çalgının teknik kullanımı, ses sınırları, artikülasyonu, dinamiklerin kullanımı vb. açılardan incelenmesi ve fagot icracıları için çalışma önerilerinden oluşmaktadır. Araştırma sonucunda, Pyotr Ilyich Tchaikovsky'nin 4, 5 ve 6. senfonilerinde fagotun önemli bir rolü olduğu ve fagot icracılarının bu eserleri icra ederken dikkate almaları gereken teknik ve müzikal unsurlar bulunduğu belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
Pyotr Ilyich Tchaikovsky, one of the most important representatives of the Romantic period, lived between 1840-1893 and composed works in many genres and forms. As a result of the literature review, it was seen that the studies on the place and use of bassoon in Tchaikovsky's symphonies are limited. In this context, the aim of this study is to analyse the use of the bassoon in Pyotr Ilyich Tchaikovsky's symphonies from a technical point of view and to present study suggestions. The study is limited to Tchaikovsky's 4th, 5th and 6th symphonies and covers the use of the bassoon both as a soloist and in the orchestra in these symphonies, its place, importance and study suggestions for bassoon players. The findings section of the research, which was created by using document analysis and musical analysis methods, includes bassoon solos in the composer's symphonies, technical use of the instrument, sound boundaries, articulation, use of dynamics, etc. and study suggestions for bassoon players. As a result of the research, it was determined that the bassoon has an important role in Pyotr Ilyich Tchaikovsky's 4th, 5th and 6th symphonies and that there are technical and musical elements that bassoon players should consider when performing these works.