Korneada arcus senilisi olan hastaların endotel hücre sayı ve morfolojisinin incelenmesi
Corneal arcus senilis patients' endothelial cell count and morphology examination
- Tez No: 842623
- Danışmanlar: DOÇ. DR. SEMRA KOCA
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Göz Hastalıkları, Eye Diseases
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
- Enstitü: Kayseri Şehir Hastanesi
- Ana Bilim Dalı: Göz Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 50
Özet
Amaç: Korneada arcus senilisi olan hastalarda endotel hücre sayısının ve morfolojisinin değerlendirilmesi. Gereç ve Yöntem: Kayseri Şehir Hastanesi Göz Hastalıkları'nda Ocak 2022-Mart 2022 tarihleri arasında katarakt ameliyatı olan hastaların dosyaları incelendi. Yaşı 18-80 arasında olan ve korneasında arcus senilis (AS) olan 100 hasta ile arcus senilis olmayan 100 hastanın dosyaları seçildi. Hastalarda diyabet, glokom, ön segment cerrahisi veya göz içi cerrahi geçirmiş olması veya kornea hastalığı olması durumunda çalışmaya dahil edilmedi. Hastalar cinsiyet, yaş, göz içi basıncı (GİB) değerleri, korneal tomografi sonuçları (K1, K2, Kmax, En İnce Kornea Kalınlığı (EİKK)), lipid profili değerleri (yüksek dansiteli lipoprotein (HDL), düşük dansiteli lipoprotein (LDL), trigliserit (TG)), speküler mikroskopi sonuçları (endotel sayısı, hegzogonalite) açısından karşılaştırıldı. Arcus senilisi olan hastalarda arcus senilisin süperiordaki ve temporaldeki genişlikleri kayıt altına alındı. Bulgular: Çalışmaya dahil edilen hastaların %46,5'i kadın, %53,5'i erkekti. AS'li grubun yaş ortalaması 70,16±7,69 yıl, AS'siz grubun 60,16±9,05 yıl idi.
Özet (Çeviri)
Objective: Assessment of the endothelial cell count and morphology in patients with arcus senilis in the cornea. Materials and Methods: Records of patients who underwent cataract surgery at the City Hospital of Kayseri in the Eye Diseases Department between January 2022 and March 2022 were examined. Records of 100 patients with arcus senilis (AS) and 100 patients without arcus senilis within the age range of 18-80 were selected. Patients with diabetes, glaucoma, prior anterior segment or intraocular surgery, or corneal diseases were excluded from the study. Patients were compared based on gender, age, intraocular pressure (IOP) values, corneal tomography results (K1, K2, Kmax, Thinnest Cornea Thickness (TCT)), lipid profile values (high-density lipoprotein (HDL), low-density lipoprotein (LDL), triglyceride (TG)), and specular microscopy results (endothelial cell count, hexagonality). The widths of arcus senilis in the superior and temporal regions were recorded in patients with arcus senilis. Results: Of the included patients, 46.5% were female, and 53.5% were male. The mean age of the AS group was 70.16±7.69 years, while the mean age of the non-AS group was 60.16±9.05 years.