Karnivorlarda (Köpek ve Kedi) ulkus kornea olgularının sağaltımında subkonjunktival alfakimotripsin enzimi uygulamaları
- Tez No: 11125
- Danışmanlar: PROF. DR. ERDOĞAN SAMSAR
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Veteriner Hekimliği, Veterinary Medicine
- Yıl: 1989
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Cerrahi (Veterinerlik) Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 68
Özet
ÖZET Bu çalışmada materyali 1986-1988 yılları arasında AÜ Veteriner Fakültesi Cerrahi Anabilim Dalı Polikliniği'ne ulkus kornea şikayetiyle getirilen değişik ırk, cins ve yaştaki 21 kedi ile 4 köpek oluşturdu. Çalışmada ulkus kornea'nın sağaltımı amacıyla, liyofi- lize alfakimotripsin enzimi kullanıldı. 5 mg'lık liyofilize enzim, 5 ml*lık eriticisi ile sulandırıldığında, 1 mi 'de 1 mg etken madde içeren 5 ml'lik (450 E.A.U.) solüsyon elde edildi. Enzim, hayvanların alt yada üst göz kapaklarına sub-konjunktival olarak enjekte edildi. Uygulama 3-4 gün ara ile köpeklere 0,5 mi (0,5 mg-45 E.A.U.) ; kedilere 0.3 mi (0,3 mg- 27 E.A.U.) miktarında yapıldı. Ulkus kornealar' m rutin muayenesinde, fluorescein ve methylene blue kullanıldı. Bu boya maddelerinin yardımıyla olgular basit, derin, korneal erozyon ve iris stafilomu ile komplike ulkus kornealar olarak bölümlendirildi. Sağaltıma düzenli olarak devam edilmeyen ve sağaltım süresince gözlerin korunmasına özen gösterilmeyen 10 olguda, löykom, panoftalmia, pannus ve sinesi gibi komplikasyonlar şekillendi. îki olgu da, sağaltımı yarıda bıraktı. Sağaltıma düzenli olarak devam eden ve gözlerin korunmasına özen gösteren 13 olguda ise, ulkuslar kısa sürede kapa- -59-60 narak kornealar eski parlaklığına kavuştu. Sağaltımlarında alfakimotr ipsin enzimi kullanılan bu olgularda, klasik sa ğaltım yöntemlerinin aksine, hızlı bir epitelializasyonla birlikte 1-4 hafta içinde iyileşme gözlendi.
Özet (Çeviri)
SUMMARY In t&is study 21 cats and 4 dogs that are different breed, sex and age were used. The animals having ulcus cor nea were brought to the Department of Surgery of Veterinary Faculty of Ankara University between in 1986-1988. In this study lyophilised alphachymotrypsin was used for the treatment of ulcus cornea. Lyophilised enzyme (5 mg) was dissolved with in 5 ml saline solution. The dissolved enzyme, subconjunctivally injected to the upper or lower eyelid of the patient, every 3-4 days. In dogs 0,5 ml (0,5 mg-45 E.A.U.), and in cats 0,3 ml (0,3 mg-27 E.A.U. ) enzyme was applied in each application. The ulcus cornea was classified such as simple, deep, and complicated corneal erosion using fluorescein and methy lene blue. In 10 cases, leucoma, panophthalmitis, pannus and synechie were formed, because of irregular treatment and badly care of owners, in two cases treatment could not be complated due to their owners. In 13 cases which were treated regularly and care of eyes were good, ulcus recovered and cornea had a trans parent appearence in a short time. Alphachymotrypsin- which was applied in 13 ulcus cornea cases, a rapid healing with epithelialization were seen in 1-4 weeks on the contrary classical treatment methods. -61-