Şanlıura ili Tektek Dağları doğal meralarında farklı dozlarda solucan gübresi uygulamalarının mera verim ve verim unsurlarına etkisi
The effect of different doses of vermicompost application on rangeland yield and yield components in natural rangelands of Tektek Mountains of Şanlıurfa province
- Tez No: 842647
- Danışmanlar: PROF. DR. TAHİR POLAT
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ziraat, Agriculture
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Harran Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tarla Bitkileri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 53
Özet
Bu çalışma; meralara uygulanacak farklı dozlardaki solucan gübresinin meranın ot verim ve kalite özellikleri üzerindeki etkisini belirlemek amacıyla 2020-2021 sezonunda Şanlıurfa'nın TekTek Dağları doğal merasında yürütülmüştür. Araştırmada 6 farklı (75, 150, 225, 300, 375, 450 kg/da) solucan gübresi dozunun yanında 0 doz kontrol parseli ve 6P 6N uygulaması olmak üzere toplam 8 uygulama denenmiş, araştırma sistemi tesadüf blokları deney yapısına göre üç tekerülü olarak kurulmuş araştırmada ot verim kalitesine etki eden birçok özellik incelenmiştir. Araştırma sonuçlarına göre; NDF oranı dışındaki incelenen özellikler bakımından uygulamalar arasında istatikî olarak önemli farklılıklar olduğu tespit edilmiş ve incelenen özelliklerin aşağıdaki aralıklarda olduğu tespit edilmiştir; kuru ot verimi 59.66- 246.50 kg/da, buğdaygil familyasındaki türlerin oranı %76.69-%86.31, baklagil familyasındaki türlerin oranı %1.97-%3.20, diğer familyadaki türlerin oranı %10.48-%21.23, bir büyük baş hayvan birimi (BBHB) için gerekli olan otlatma alanı 20.91-86.42 da, bin dekar mera için otlatma kapasitesi 11.57-47.80 BBHB, ham protein oranı %7.58- 11.68, ham protein verimi 4.52-27.95 kg/da, ADF oranı %32.28-43.00 ve NDF oranı %58.16-%71.42. Araştırma sonuçlarına göre; artan solucan gübre dozlarının meranın ot verim kalitesini artırarak meranın otlatma kapasitesini artırdığı saptanmıştır. Ancak çalışmadan elde edilen veriler üzerinde yapılan ekonomik analize göre ise, mevcut durumda solucan gübresi maliyetinin yüksek olması nedeniyle, sağladığı katma değer bakımından geniş mera alanlarına uygulamanın ekonomik olmadığı görülmüştür.
Özet (Çeviri)
This study was conducted to determine the effect of different vermicompost doses on forage yield and forage quality traits of rangelands in the TekTek Mountains in Şanlıurfa during the 2020-2021 seasons. In the research, totally 8 treatments were tested, in addition to 6 different (75, 150, 225, 300, 375, 450 kg/da) vermicompost doses, 0 control dose plot and and 6P 6N application. The research experiment was established according to the randomized blocks design with three replications and many traits affecting the quality of grass yield were examined. According to the research results; It was determined that there were statistically significant differences between the treatments in terms of the examined traits except for the NDF ratio trait, and the examined traits had the following ranges; dry forage yield 59.66-246.50 kg da-1, the rate of species in the grass family 76.69%-86.31%, the rate of species in the legume family 1.97%-3.20%, the rate of species in other plant families 10.48%-21.23%, the required rangeland area for a animal unit (AU) 20.91-86.42 da, grazing capacity for a thousand decares of rangeland 11.57-47.80 AU, crude protein ratio 7.58-11.68%, crude protein yield 4.52-27.95 kg da-1, ADF ratio 32.28-43.00% and NDF ratio 58.16%-71.42%. According to the research results; It has been determined that increasing vermicompost doses increase the grazing capacity of the pasture by increasing the forage yield and forage quality of the rangelands. However, according to the economic analysis made on the data obtained from the study, it was seen that in the current situation, vermicompost application is not economical in terms of the added value it provides, due to its high cost in the large size part of rangelands