Ulusal mimarlık medyasında reklamın yeri: Arredamento mimarlık dergisi örneği
The place of advertisement in national architecture media: The example of Arredamento architecture magazine
  1. Tez No: 842671
  2. Yazar: ALSU AKBAL
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ALTAY ÇOLAK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Mimarlık, Architecture
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Çukurova Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Mimarlık Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 137
Özet
Mimarlık medyasında yer alan reklamlardaki mitler, günlük hayattaki imgelerle kıyaslandığında, üretim ve tüketim ilişkileri açısından hem fiziksel hem de kavramsal olarak farklılıklar göstermektedir. Mimarlık dergilerinde kullanılan mitlerin (teknoloji, işlevsellik, çeşitlik vb.) mimari medyada artan önemi, teknolojik gelişmeler ve mimarlık kültürü ile yakından ilişkilidir. Türkiye'deki süreli mimarlık dergileri arasından bu anlamda, gösterge bilim ve mit kavramından yararlanan ilk süreli ulusal derginin, Arredamento Mimarlık dergisinin olduğunu söylemek mümkündür. Ayrıca günümüzde birçok dergi yayın hayatını dijital baskı ile sürdürürken iken, Arredamento Mimarlık dergisi hâlâ kâğıt baskı olarak okuyucu kitlesine ulaşmaya devam etmektedir. Bu çalışmanın amacı, ulusal düzeyde periyodik olarak yayınlanan Arredamento Mimarlık Dergisi'nde 2018-2022 yılları arasında basılan reklamların içeriklerinin göstergebilim yöntemiyle analiz edilmesi ve bu analizle ulaşılan mitlerin reklam formatı yöntemiyle birlikte değerlendirilmesidir. Bu değerlendirme sonucunda, reklamların okuyuculara yansıtmak istediği değerler ortaya çıkarılmıştır. Arredamento Mimarlık Dergisinin son 5 yıllık süreli yayınlarından toplam 34 adet reklam üzerinde yapılan değerlendirmeye göre; en fazla kullanılan mitlerin“Seçkinlik”,“Modernlik”ve“Liderlik”mitleri olduğu görülmüştür. Bu sonuç Arredamento Mimarlık dergisindeki reklamların öncü, yenilikçi ve benzerlerinden farklı ürün/deneyimler sunma eğiliminde olduğunu göstermektedir.
Özet (Çeviri)
In the realm of architectural media, the myths present in advertisements demonstrate differences from everyday life images, both in physical and conceptual terms, particularly regarding production and consumption relationships. The myths utilized in architectural magazines (such as technology, functionality, diversity, etc.) are closely linked to technological advancements and the culture of architecture. In this context, it can be stated that Arredamento Architecture Magazine is the first national periodic publication in Turkey to utilize semiotics and the concept of myth. Moreover, while many magazines today continue their publication through digital printing, Arredamento Architecture Magazine still reaches its readership in printed form. The purpose of this study is to analyze the content of advertisements published in the nationally distributed Arredamento Architecture Magazine between the years 2018-2022 using semiotic methods, and to evaluate the myths identified through this analysis in conjunction with the advertising format method. This evaluation has revealed the values that the advertisements aim to reflect to the readers. According to the assessment of a total of 34 advertisements from the last five years of Arredamento Architecture Magazine, the most frequently employed myths are those of“Exclusivity,”“Modernity,”and“Leadership.”These results indicate a tendency in the magazine's advertisements to offer pioneering, innovative, and distinct products/experiences compared to others.