Buğday üretiminde risk analizi ve risk yönetimi: Ankara ili Polatlı ilçesi örneği
Risk analysis and risk management in wheat production: A case of Ankara province, Polatli district
- Tez No: 842704
- Danışmanlar: PROF. DR. AHMET ÖZÇELİK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ziraat, Agriculture
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tarım Ekonomisi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Tarım İşletmeciliği Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 83
Özet
Tarım işletmeleri üretimin doğal şartlara bağlılığı, pazar koşullarında değişim gibi faktörler bakımından üretimden pazarlamaya kadar geçen süreçte birçok riskle karşı karşıya kalmaktadırlar. Üretimde kayıplara neden olan bu riskler işletmelerin gelirlerinde istikrarsızlıklara yol açmaktadır. Üreticilerin gelirlerindeki düşüş, tarım işletmelerinin sürdürülebilirliğini olumsuz yönde etkilemektedir. Bu nedenle tarımsal üretimde meydana gelebilecek riskleri tamamen ortadan kaldırmak mümkün olmasa da bu risklerin azaltılması ve yönetilmesi gerekmektedir. Üretimde meydana gelebilecek risklerin azaltılması için riskler belirlenmeli ve önlemler alınmalıdır. Bu çalışmada, Ankara ili Polatlı ilçesinde, stratejik bir ürün olan buğday üretiminde risk analizi yapılmıştır. Araştırmanın verileri 70 adet üretici ile yüz yüze yapılan anketler sonucunda elde edilmiştir. Tarım işletmelerinin belirlenmesinde tabakalı tesadüfi örnekleme yöntemi kullanılmıştır. Bu yönteme göre işletmeler 3 grupta incelenmiştir. 1. grup işletmeler 10-59 dekar, 2. grup işletmeler 60-99 dekar, 3. grup işletmeler ise 100 dekar ve üstü arazi büyüklüğüne sahiptir. Fine-Kinney Risk Analiz Metoduna göre meydana gelme olasılığı bulunan doğal, ekonomik ve sosyal riskler saptanmıştır. Buna göre incelenen işletmelerin en çok karşılaştığı doğal riskler kuraklık, yetersiz yağış, dolu, zararlılar ve dondur. Sosyal riskler; teknolojik gelişime yetişememe, örgütlenmenin olmaması ve yabancı işgücü bulma güçlüğüdür. Ekonomik riskler ise girdi fiyatlarındaki artış, destek ve teşviklerin yetersizliği, ürün fiyatındaki istikrarsızlık, ürün verimindeki değişiklikler ve çiftlik sermayesinin yeterli olmamasıdır. Bu risk faktörlerine karşı alınabilecek önlemler belirtilmiştir.
Özet (Çeviri)
Agricultural enterprises face many risks in the process from production to marketing in terms of factors such as the dependence of production on natural conditions and changes in market conditions. These risks, which cause losses in production, cause instability in the income of enterprises. The decrease in the incomes of the producers negatively affects the sustainability of agricultural enterprises. For this reason, although it is not possible to completely eliminate the risks that may occur in agricultural production, these risks need to be reduced and managed. In order to reduce the risks that may occur in production, risks should be determined and measures should be taken. In this study, risk analysis was carried out in wheat production, which is a strategic product, in Ankara province Polatlı district. The data of the research were obtained as a result of face-to-face surveys with 70 producers. Stratified random sampling method was used to determine the agricultural holdings. According to this method, businesses were examined in 3 groups. 1st group enterprises have 10-59 decares, 2nd group enterprises 60-99 decares, 3rd group enterprises have a land size of 100 decares or more. According to the Fine-Kinney Risk Analysis Method, natural, economic and social risks that are likely to occur were determined. Accordingly, the most common natural risks faced by the surveyed enterprises are drought, insufficient precipitation, hail, pests and frost. Social risks; technological development, lack of organization and difficulty in finding non-family labor. Economic risks are increase in input prices, insufficient support and incentives, instability in product prices, changes in product yield and insufficient farm capital. Measures to be taken against these risk factors are specified.