Verilen bir oranda a-istatistiksel yakınsaklık
A-statistical convergence with a rate
  1. Tez No: 842706
  2. Yazar: MUSTAFA GÜLFIRAT
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ŞEYHMUS YARDIMCI
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Matematik, Mathematics
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Matematik Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Analiz ve Fonksiyonlar Teorisi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 43
Özet
Bu doktora tezi beş bölümden oluşmaktadır. İlk bölüm giriş kısmına ayrılmıştır. Orijinal sonuçlarımız iki, üç ve dördüncü bölümlerde verilmiştir. İkinci bölümün ilk kesimi ihtiyaç duyulacak bazı temel tanım ve teoremlere ayrılmıştır. İkinci bölümün ikinci kesiminde o(a_{n}) oranıyla A-yoğunluk kavramı tanımlanıp belirli özellikleri incelenmiştir. Sonraki kesimde o(a_{n}) oranıyla A-istatistiksel yakınsaklık aracılığı ile, o(a_{n}) oranıyla A-kuvvetli yakınsaklığın karakterizasyonu verilmiştir. Son kesimde ise o(a_{n}) oranıyla A-istatistiksel yakınsaklık için kriterler elde edilmiştir. Üçüncü bölümde karma dizilerin toplanabilirliği çalışılmış ve karma dizilerin o(a_{n}) oranıyla A-limitinin ayrışımdaki kümelerin o(a_{n}) oranıyla A-yoğunluklarının lineer kombinasyonu olarak ifade edilebileceğini gösterilmiştir. Dördüncü bölümde Korovkin Tipi Yaklaşım sonuçları verilmiştir. Son bölümde ise elde edilen sonuçların analizi yapılmıştır.
Özet (Çeviri)
This Ph.D. thesis consists of five chapters. The first chapter is devoted to the introduction. The original results of this thesis are included in the second, third and fourth chapters. In the first part of the second chapter, some definitions and theorems have been given. In the second part of the second chapter, the concept of A-density with the rate of o(a_{n}) is defined and certain properties are examined. In the next part, A-strong convergence with the rate of o(a_{n}) via A-statistical convergence with the rate of o(a_{n}) has been characterized. In the last part, some criteria for A-statistical convergence with the rate of o(a_{n}) have been obtained. In the third chapter, the summability of spliced sequences has been studied and the A-limit with the rate of o(a_{n}) of spliced sequences may be expressed as a linear combination of A-densities with the rate of o(a_{n}) of the sets in the partition. Finally, the last chapter is devoted to the analysis of the results obtained in the thesis.