Kültürel farklılıkların uluslararası pazarlama stratejilerindeki rolü üzerine bir araştırma
A research on the role of cultural differences in international marketing strategies
- Tez No: 842708
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ BERFU İLTER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Afyon Kocatepe Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Üretim Yönetimi ve Pazarlama Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 97
Özet
Kültür, tüketicilerin davranışlarını ve tercihlerini etkileyen önemli bir faktördür. Ülkeler arası kültür farklılıkları, pazarlama sürecinde farklı ürün, fiyat, dağıtım ve tanıtım stratejileri gerektirmektedir. Bu araştırmanın amacı, kültürel farklılıkların uluslararası pazarlama faaliyetlerine olan etkisini ortaya koymak ve çok uluslu şirketlere bu konuda öneriler sunmaktır. Bu çalışmada, çok uluslu şirketlerin kültürel farklılıklara uyum sağlamak için kullandıkları stratejiler örneklerle gösterilmektedir. Kültürel farklılıkların uluslararası pazarlama stratejilerine olan etkisini ortaya koymak ve çok uluslu şirketlere bu konuda öneriler sunmaktır. Ülkeler arası kültür farklılıkları, pazarlama sürecinde önemli bir etkiye sahiptir. Kültürel farklılıklara uyum sağlayan çok uluslu şirketler, tüketicilerin taleplerini karşılayarak rekabet avantajı elde edebilmektedir. Çalışmanın sonunda, kültürel farklılıkların uluslararası pazarlama stratejileri üzerindeki rolüne ilişkin bulgular sunulmuş ve sonuç bölümünde değerlendirilmiştir. Bu çalışmada, pazarlamanın 4P'si olarak bilinen ürün, fiyat, dağıtım ve tanıtım stratejilerinin kültürel farklılıklara göre nasıl uyarlanabileceği tartışılmaktadır. Kültürel farklılıkların uluslararası pazarlama stratejilerine etkisi, günümüzde giderek önem kazanan bir konudur. Kültür, insanların davranışlarını, tercihlerini, değerlerini ve inançlarını etkileyen bir faktördür. Bu nedenle, farklı kültürlere sahip ülkelerde pazarlama yapmak, özel bir dikkat ve hassasiyet gerektirir. Bu çalışmanın amacı, kültürel farklılıkların uluslararası pazarlama stratejilerine nasıl yansıdığını incelemek ve bu konuda bazı öneriler sunmaktır. Çalışmanın sonunda, kültürel farklılıkların uluslararası pazarlama stratejilerinde dikkate alınması gereken önemli bir değişken olduğu sonucuna ulaşılmıştır. Bu çalışmada teorik bilgiler eşliğinde Afyonkarahisar ili Saygınlar firması ile yapılan nitel araştırma sonucunda kültürel değişkenlerin uluslararası pazarlama stratejileri üzerinde önemli bir rol oynadığı sonucuna varılmıştır. Bu sonuç, işletmenin küresel pazarda rekabet avantajı sağlaması için kültürel farklılıkları dikkate alması gerektiğini göstermektedir
Özet (Çeviri)
Culture is an important factor that affects the behavior and preferences of consumers. Cultural differences between countries require. The aim of this research is to reveal the impact of cultural differences on international marketing activities and to provide suggestions to multinational companies on this issue. In this study, the strategies used by multinational companies to adapt to cultural differences are shown with examples are different product, price, distribution and promotion strategies in the marketing process. To reveal the impact of cultural differences on international marketing strategies and to offer suggestions to multinational companies on this issue. Cultural differences between countries have an important impact on the marketing process. Multinational companies that adapt to cultural differences are able to gain a competitive advantage by meeting the demands of consumers. At the end of the study, the findings on the role of cultural differences on international marketing strategies were presented and evaluated in the conclusion section. In this study, it is discussed how product, price, distribution and promotion strategies, known as the 4P of marketing, can be adapted according to cultural differences. The impact of cultural differences on international marketing strategies is an issue that is becoming increasingly important today. Culture is a factor that affects people's behavior, preferences, values and beliefs. Therefore, marketing in countries with different cultures requires special attention and sensitivity. The aim of this study is to examine how cultural differences are reflected in international marketing strategies and to offer some suggestions on this issue. At the end of the study, it was concluded that cultural differences are an important variable to be considered in international marketing strategies. In this study, as a result of qualitative research conducted with the Afyonkarahisar province Saygınlar enterprise accompanied by theoretical information, it was concluded that cultural variables play an important role on international marketingstrategies. Range This result shows that in order to gain a competitive advantage in the global Sunday, the enterprise must take into account cultural differences.