Jean Paul Sartre'da başkası için varlık
Being for other in Jean Paul Sartre
- Tez No: 842722
- Danışmanlar: PROF. DR. LEVENT BAYRAKTAR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Felsefe, Philosophy
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Yıldırım Beyazıt Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Felsefe Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 123
Özet
Bu tez çalışması Varoluşçuluk Felsefesi alanında olup, egzistansiyalist filozof Jean Paul Sartre'ın Başkası için Varlık kavramını irdelemeyi amaçlar. Birinci bölümde Varoluşçuluk tarihine kısa bir giriş yapıldıktan sonra Varoluş ve Varoluşçuluğun anlamı tanımlanarak konuya bir giriş yapılmıştır. İkinci bölümde Başkası sorunu teist ve atesit varoluşçuların kavramları ışığında tartışılmıştır. Üçüncü Bölümde ise Sartre'ın varoluşçuluğuna yer verilmiş ve Başkası için Varlık düşüncesi kritik edilmiştir. Bu tez Başkası için Varlık ne anlama gelir ve ne ifade eder? Başkası için Varlık günümüz güncel problemlerine karşı bir çözüm sunabilir mi gibi sorulara cevap aramayı amaç edinir. Tezin temel konusu varlık ve varlığın anlamı, varlık ve varoluş, varlığın neliği ve değeridir. Temel mesele insan varoluşudur. Tezin temel problemi ise birlikte yaşamın imkanı meselesidir. Varlığın başkası ile ilişkisi kritik edilmiştir. Ayrıca çalışmada Sartre'ın“Varoluş Özden Önce Gelir”tezi üzerinde durulmuş ve özgürlük meselesi de bu düşünce etrafında irdelenmiştir. Sonuç kısmında kavram, kimlik ve kişilik terimleriyle de ilişkilendirilerek insanın tek başına bir kimlik tayin edemeyeceği iddia edilmiştir. İnsanın başkaları ile ilişki kurarak varlığını idame ettirebileceği, birlikte yaşama sorunu da gündemde tutularak açıklanmaya çalışılmıştır. İnsanın dünyada yalnız ve yabancı oluşu tartışılmıştır. Konu Başkası için Varlık problemi ile sınırlandırılmıştır ve bu tezin temel hipotezi ise Başkası için Varlık savının güncel sorunlar karşısında bir çözüm olabileceğidir.
Özet (Çeviri)
This thesis is in the field of Existential Philosophy and aims to examine the existentialist philosopher Jean Paul Sartre's concept of Being for the Other. In the first chapter, after a brief introduction to the history of Existentialism, an introduction to the subject is made by defining the meaning of Existence and Existentialism. In the second chapter, the problem of the Other is discussed in the light of the concepts of theist and atheistic existentialists. In the third chapter, Sartre's existentialism is included and the idea of Being for the Other is criticized. This thesis aims to seek answers to questions such as what does Being for Others mean and what does it mean, and can Being for Other offer a solution to today's current problems. The main subject of the thesis is being and the meaning of being, being and existence, the whatness of existence and value of being. The fundamental issue is human existence. The main problem of the thesis is the possibility of living together. The presences's relationship with the other has been criticized. In addition, the study focused on Sartre's thesis“Existence Comes Before Essence”and the issue of freedom was examined around this idea. In the conclusion, the concept is associated with the terms identity and personality and it is claimed that a person cannot determine an identity on his own. It has been tried to explain that people can sustain their existence by establishing relationships with others, by keeping the problem of living together on the agenda. It has been discussed that man is alone and alien in the world. The subject is limited to the problem of Being for the Other. The main hypothesis of this thesis is that the thesis of Being for the Other can be a solution to current problems.