Evaluating environmental impacts of hard surface cleaners through life cycle assessment by addressing ecolabel criteria
Ekoetiket kriterleri gözetilerek ve yaşam döngüsü değerlendirmesi ile sert yüzey temizleyicilerin çevresel etkilerinin incelenmesi
- Tez No: 842742
- Danışmanlar: PROF. DR. ÜLKÜ YETİŞ, PROF. DR. NİĞMET UZAL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Çevre Mühendisliği, Environmental Engineering
- Yıl: 2023
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Çevre Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 158
Özet
Temizlik ürünleri, günlük yaşamın her alanında hijyen ve sağlık koşullarının korunması için vazgeçilmezdir. Yıllar geçtikçe, sert yüzey temizleyici (SYT) ürünlerin üretiminde ve tüketiminde ulusal ve küresel ölçekte önemli bir artış kaydedilmiştir. SYT'ler insanları toz ve kirlerden korusa da, araştırmalar insan sağlığı ve çevresel ekosistemler üzerindeki olumsuz etkilerini göstermektedir. Bir ürünün çevresel performansını belirlemek için, yaşam döngüsü değerlendirmesi (YDD) veya eko-etiketlendirme çalışmaları kullanılan başlıca araçlardır. Bu çalışma, hem Türkiye pazarındaki üç farklı SYT'nin çevresel etkilerinin YDD kullanılarak analiz edilmesi hem de YDD ile ekoetiket kriterleri arasındaki ilişkinin araştırılması açısından özgündür. İncelenen ürünler arasında bir seyreltilmemiş çok amaçlı temizleyici (ÇATS), bir kullanıma hazır çok amaçlı temizleyici (ÇATKH) ve bir kullanıma hazır mutfak temizleyicisi (MTKH) bulunmaktadır. YDD çalışması SimaPro 9.2.0.2 programı ve Ecoinvent 3 veri tabanı kullanılarak gerçekleştirilmiş, çevresel etkilerin hesaplanması ve karşılaştırılması için ReCiPe 2016 Midpoint (H) ve Endpoint (H) yöntemleri kullanılmıştır. Midpoint sonuçlar, ÇATS'ın yaşam döngüsünde paketleme ve kullanım&yaşam sonu aşamalarında en yüksek çevresel etkiye yol açtığını, diğer iki ürünün ise paketleme ve karıştırma aşamalarında çevresel etkilerinin daha fazla olduğunu göstermektedir. Tek puan (Pt), genel çevresel etkiyi birleşik bir değerde nicelleştiren ve yüksek tek puanın büyük çevresel etkiye işaret ettiği birleştirilmiş bir ölçüdür. İncelenen endpoint sonuçlara göre MTKH en yüksek tek puana (41,09 Pt) sahipken, onu ÇATKH (33,46 Pt) ve ardından ÇATS (21,63 Pt) takip etmektedir. Sıralamanın, ürünlerdeki kimyasalların toplam kütlesiyle doğrudan ilişkisi olduğu tespit edilmiştir. Uygulanan senaryolar doğrultusunda, ekoetiketlerde kullanımı yasaklanan, kısıtlanan veya teşvik edilen durumların çevresel etki kategorileri üzerinde güçlü bir etkiye sahip olduğu sonucuna varılmıştır.
Özet (Çeviri)
Cleaning products are essential for maintaining hygiene and sanitary conditions in every aspect of daily life. Over the years, there has been a significant growth in the production and consumption of hard surface cleaners (HSCs) on a national and global scale. Even though HSCs protect people from dirt and contamination, studies report the negative impact on human health and environmental ecosystems. To identify the environmental performance of a product, life cycle assessment (LCA) or ecolabelling practices are the main tools that are used. This study is unique both in terms of analyzing the environmental impacts of three different HSCs in the Turkish market using LCA, as well as exploring the relationship between LCA and ecolabel criteria. The products investigated are an undiluted all-purpose cleaner (APCU), a ready-to-use (RTU) all-purpose cleaner (APCRTU) and an RTU kitchen cleaner (KCRTU). The LCA study was performed using SimaPro 9.2.0.2 software and Ecoinvent 3 database, while ReCiPe 2016 Midpoint (H) and Endpoint (H) methods were used to calculate and compare the environmental impacts. The midpoint results demonstrated that APCU has the highest environmental impacts during the packaging and use and end-of-life (use&EoL) stages of its life cycle, whereas the other two have greater environmental impacts during the packaging and mixing stages. Single score (Pt) is an aggregated measure that quantifies the overall environmental impact where a higher single score indicates a greater environmental burden. The endpoint results showed that KCRTU has the highest single score (41.09 Pt), closely followed by APCRTU (33.46 Pt), with APCU having the lowest (21.63 Pt). It is found that the ranking is directly related to the total mass of the chemicals in the products. Based on the implemented scenarios, it is concluded that products that are banned, restricted, or endorsed by eco-labels have a significant impact on the environmental impact categories.