Effectiveness of fully immersed virtual reality tools on Turkish young learners' vocabulary acqusition and their perception of using virtual reality tools in the classroom
Tam yoğunlaştırılmış sanal gerçeklik araçlarının Türk çocuk öğrencilerin kelime edinimi üzerindeki etkinliği ve sınıfta sanal gerçeklik araçlarını kullanma algıları
  1. Tez No: 842749
  2. Yazar: KARDELEN YAMAN
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ SEMİN KAZAZOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Yıldız Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Yabancı Diller Eğitimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İngiliz Dili Eğitimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 150
Özet
Sanal Gerçeklik (VR), kullanıcıları görsel, işitsel ve bazen dokunsal uyarıcılar aracılığıyla bir simülasyon ortamına daldıran bir bilgisayar tarafından oluşturulan ortamı ifade eder. Bu çalışmanın temel amacı, çocuk öğrenciler arasında İngilizce kelime öğrenimini geliştirmek için Sanal Gerçeklik (VR) teknolojisinin derslere entegrasyonunun etkinliğini saptamaktı. Ayrıca, öğrencilerin İngilizce dil eğitimine VR teknolojisinin entegrasyonuna karşı kabul ve istekliliği değerlendirildi. Bu araştırma, bu yönleri kapsamlı bir şekilde ele almak için karma yöntem yaklaşımını benimsedi. Nicel aşamada, deney ve kontrol gruplarının ilerlemesini karşılaştırmak için öntest ve sontest tasarımı kullanıldı. Deney grubu, İngilizce dil eğitimini VR teknolojisiyle deneyimlerken, kontrol grubu geleneksel yöntemleri izledi. Öğrencilerin algılarını daha ayrıntılı şekilde anlamak için Teknoloji Kabul Modeli (TAM) anketi deneysel gruba uygulandı ve VR entegrasyonuna yönelik tutumları ve davranışsal niyetleri sorgulandı. Aynı anda, çalışmanın nitel ayağı olarak deneysel gruptan on gönüllü öğrenciyle yarı yapılandırılmış görüşmeler gerçekleştirildi. Bu görüşmeler, nüanslı bakış açıları çıkarmayı ve nicel bulguları tamamlamayı amaçladı. Elde edilen nitel veriler araştırmacı tarafından titizlikle analiz edildi ve kapsamlı bir kod kitabı oluşturularak kategorilere ayrıldı ve yorumlandı. Nicel veriler, bağımsız örneklem t-testleri ve eşleştirilmiş örneklem t-testleri kullanılarak istatistiksel analize tabi tutuldu. Sonuçlar, deney ve kontrol grupları arasında kelime gelişimi açısından istatistiksel olarak anlamlı bir fark olmadığını gösterdi (p=0.936). Nitel bulgular ise deneysel grubun deneyimlerini aydınlattı. Katılımcıların neredeyse tamamı etkileşimli VR araçlarını kullanmanın getirdiği memnuniyeti ifade ettiler ve artan katılım ve yeni öğrenilen kelimelerin daha iyi akılda tutulması konusundaki gelişmeyi vurguladılar. Bu nitel bulgular, öğrencilerin motivasyonu ve öğrenme deneyimi üzerindeki VR'nin olumlu etkisini vurguladı. Sonuç olarak, bu çalışma, kelime öğrenimini artırmada VR teknolojisinin potansiyelini gösterdi. Nicel sonuçlar belirgin farklar göstermese de, nitel geri bildirim sanal gerçeklik araçlarının öğrenmeye pozitif etkisini öne çıkardı. Bu bulgular yazına eğitimde sanal gerçeklik araçlarının entegrasyonunu anlama konusuna değerli bir katkı sunar ve sanal gerçeklik araçlarının dil eğitiminde optimal kullanımını daha fazla keşfetmek için zemin oluşturmaktadır.
Özet (Çeviri)
Virtual Reality (VR) refers to a computer-generated environment that immerses users in a simulated, interactive experience through visual, auditory, and sometimes tactile stimuli. The primary aim of this study was to evaluate the effectiveness of integrating Virtual Reality (VR) technology for improving vocabulary acquisition among young learners. Additionally, the study assessed the students' acceptance and willingness to incorporate VR into English language instruction. This research adopted a mixed- method approach to comprehensively address these aspects. In the quantitative phase, a pre-test and post-test design was employed to compare the progress of the experimental and control groups. The experimental group experienced English language instruction with VR technology, while the control group followed traditional methods. To delve deeper into the students' perceptions, the Technology Acceptance Model (TAM) survey was administered to the experimental group, probing attitudes and behavioral intentions towards VR integration. Simultaneously, semi-structured interviews were conducted with ten volunteers from the experimental group, forming the qualitative arm of the study. The qualitative data underwent thorough analysis, yielding insights that were categorized and interpreted by the researcher using a comprehensive codebook. Quantitative data underwent statistical analysis using independent sample t-tests and paired sample t-tests. However, the results showed no statistically significant difference in vocabulary improvement between the experimental and control groups. Conversely, qualitative insights illuminated the experimental group's experiences. Participants expressed contentment with immersive VR tools, highlighting enhanced engagement and improved retention of newly learned words. These qualitative findings underscored the positive impact of VR on students' motivation and learning experience. In conclusion, this study indicated the potential of VR technology in enhancing vocabulary acquisition. While quantitative results did not exhibit significant differences (p=0.936), qualitative feedback highlighted VR's positive influence on learning. These insights offer a valuable contribution to understanding VR integration in education and set the stage for further exploration of its optimal use in language instruction.