65 yaş üstü ve altı renal nakil alıcılarında greft sağkalımı ve hasta sağkalımının incelenmesi
Investigation of graft and patient survival in renal transplant recipients over and under 65 years of age
  1. Tez No: 1014142
  2. Yazar: SEVİM GÜLSEN ÖZEREN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. HÜSEYİN KOÇAK
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: İç Hastalıkları, Internal diseases
  7. Yıl: 2026
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Akdeniz Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: İç Hastalıkları Ana Bilim Dalı
Özet
Amaç: KBH mortalite ve morbidite oranının yüksek olduğu önemli bir halk sağlığı sorunudur. Son dönem böbrek hastalığı olan hasta sayısının her geçen gün giderek artmasından dolayı tedavisi önem arz etmektedir. Tedavi seçenekleri arasında olan böbrek nakli hasta sağ kalım süresinde ve yaşam kalitesinde artma sağladığı için diğer tedavi seçeneklerine göre daha avantajlıdır. Böbrek nakli sonrasında greft kaybı önemli bir sorundur. Enfeksiyon, HLA uyumu, ek hastalıklar, donör tipi gibi birçok etken greft sağ kalımı üzerinde etkilidir. 65 yaş üstü ve altı renal nakil alıcıları arasında rejeksiyon, enfeksiyon, hasta ve greft sağ kalımının karşılaştırılmasını amaçladık. Metod: Ocak 2010 ve Nisan 2024 tarihleri arasında 65 yaş üstü nakil olan 48 hasta ve 65 yaş altı nakil olan 96 hasta çalışmamıza dahil edildi. Çalışmaya 18 yaş üzerinde canlıdan ya da kadavradan hastanemizde nakil yapılan hastalar dahil edildi. Retrospektif bir çalışma olup hastaların verileri hastane otomasyon sisteminden ve organ nakil birimi hasta dosyalarından elde edilmiştir. Hastaların yaşı, cinsiyetleri, KBH etiyolojileri, canlı veya kadavra donör tipi, preemptif-emptif olma durumu, nakil tarihi, indüksiyon tedavileri, idame tedavileri, akut ve kronik rejeksiyon, greft kaybı, greft kaybı nedenleri, hasta kaybı, böbrek patolojileri, CMV ve BKV PCR sonuçları, HT, DM, HLA, PRA uyumları incelenmiştir. Elde edilen veriler SPSS 27.0 programı kullanılarak analiz edildi. Bulgular: Hastaların %33,3'ü (n=48) 65 yaş üstü, %66,7'si 65 yaş altı renal nakil alıcılarından oluşmaktadır. 65 yaş üstü ve altı hastaların cinsiyet, KBH etiyolojisi, HLA-A,B,DR ve PRA uyumu, donor tipi, preemptif-emptif oranları benzer özellikte seçilmiştir. Ölüm sansürlü greft sağkalımı açısından her iki yaş grubu arasında anlamlı fark saptanmazken, hasta ölümünün de greft kaybı sayıldığı genel analizde greft kaybı oranının 65 yaş üstü grupta anlamlı derecede yüksek olduğu görülmüştür. Bu gruptaki greft kayıplarının %90,9'unun hasta ölümü kaynaklı olduğu saptanmıştır. Hasta sağ kalımı açısından 65 yaş altı grupta sağ kalım oranının 65 yaş üstü gruba göre anlamlı derecede daha yüksek olduğu tespit edilmiştir. Sonuç: Böbrek nakli yapılan 144 hasta retrospektif incelendiğinde yaş grubuna göre hastaların BKV pozitifliğinde, genel greft sağ kalımında ve hasta sağ kalımında anlamlı fark tespit edildi. Ölüm sansürlü greft sağkalımı performansı açısından yaş grupları arasında istatistiksel olarak anlamlı bir fark bulunmamıştır. 65 yaş üstü ve altı böbrek nakli olan hastalar arasında yaş grubuna göre immunsüpresif ilaç, indüksiyon tedavisi, akut rejeksiyon, kronik rejeksiyon, CMV, HT, DM, böbrek patolojisi dağılımı arasında anlamlı fark bulunmamıştır. Ancak tüm bu parametreler greft ve hasta sağ kalımını hasta yaşından bağımsız etkilemektedir. Böbrek nakli, son dönem böbrek yetmezliğinin en etkili tedavisi olmakla birlikte greft sağ kalımı ve hasta sağ kalımını uzatmak büyük önem arz etmektedir. Greft başarısızlığını inceleyen birçok çalışma olmakla birlikte risk faktörlerinin aydınlatabilmesi için daha çok çalışmaya ihtiyaç vardır.
Özet (Çeviri)
Objective: Chronic kidney disease is a major public health problem associated with high morbidity and mortality. With the continuously increasing number of patients with end-stage renal disease, effective treatment strategies are of critical importance. Among available treatment options, kidney transplantation is superior to other modalities due to its association with improved patient survival and quality of life. However, graft loss remains a significant challenge following transplantation. Multiple factors, including infections, human leukocyte antigen (HLA) compatibility, comorbid conditions, and donor type, influence graft survival. This study aimed to compare rejection, infection rates, patient survival, and graft survival between renal transplant recipients aged ≥65 years and those aged <65 years. Methods: A total of 144 renal transplant recipients were included in this retrospective study, comprising 48 patients aged ≥65 years and 96 patients aged <65 years who underwent kidney transplantation between January 2010 and April 2024. Adult patients (≥18 years) who received a living- or deceased-donor kidney transplant at our institution were included. Data were obtained from the hospital electronic medical records and transplant unit archives. Demographic characteristics, chronic kidney disease etiology, donor type (living or deceased), preemptive versus non-preemptive transplantation status, transplantation date, induction and maintenance immunosuppressive therapies, acute and chronic rejection episodes, graft loss and its causes, patient mortality, renal pathology findings, cytomegalovirus and BKV polymerase chain reaction (PCR) results, hypertension, diabetes mellitus (DM), and HLA and panel reactive antibody compatibility were analyzed. Statistical analyses were performed using SPSS version 27.0. Results: Of the study population, 33.3% (n=48) were aged ≥65 years and 66.6% (n=96) were aged <65 years. The two age groups were selected based on similar characteristics in terms of gender, etiology of chronic kidney disease, HLA-A, -B, and -DR matching, panel reactive antibody status, donor type, and preemptive-emptive ratios. While no statistically significant difference was identified in death-censored graft survival between the two groups, the overall graft loss rate (including patient death) was significantly higher in the ≥65 age group. It was determined that 90.9% of graft losses in this older group were due to patient death. Overall patient survival was significantly higher in the <65 age group compared to the ≥65 age group. Conclusion: In this retrospective analysis of 144 renal transplant recipients, significant differences were observed between age groups regarding BKV positivity, overall graft survival and overall patient survival. No statistically significant difference was identified in death-censored graft survival performance between the age groups. No significant differences were found between patients aged ≥65 years and <65 years concerning immunosuppressive regimens, induction therapy, acute or chronic rejection rates, cytomegalovirus infection, hypertension, DM, or distribution of kidney pathology. Nevertheless, these parameters influence graft and patient survival independently of age. While kidney transplantation remains the most effective treatment for end-stage renal disease, optimizing graft and patient survival is of paramount importance. Although numerous studies have investigated graft failure, further research is required to better elucidate the underlying risk factors.