Farede sentetik bitki büyüme hormonlarının biyolojik teratojenik ve kalıtsal etkilerinin araştırılması
  1. Tez No: 84277
  2. Yazar: H. RAMAZAN YILMAZ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. EŞREF YÜKSEL
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Biyoloji, Biology
  7. Yıl: 1999
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İnönü Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 128
Özet
III ÖZET Bu çalışmada, deri altına 2,4-diklorofenoksiasetik asit (2,4-D) ve îndol-3- Asetik asit (IAA) verilen anne farelerin, karaciğer 6-Fosfoglukonat Dehidrogenaz (6PGD), Glukoz 6-Fosfat Dehidrogenaz (G6PD), Malat Dehidrogenaz" (MDH), Laktat Dehidrogenaz (LDH) ve Hekzokinaz (HK) enzim aktivitelerinin değişimi incelendi. Ayrıca 2,4-D ve IAA verilen annelerin yavrularının karaciğer 6PGD, G6PD, MDH, LDH ve HK enzim aktivitelerindeki değişimler ve yavruların kemik iliği hücreleri kromozomlarında meydana gelebilecek değişimler incelendi. Bu amaçla 2,4-D'nin LD30 dozu olan 338 mg/kg vücut ağırlığı dozu 1/100 seyreltilerek ve IAA grubu için 300 mg/kg vücut ağırlığı dozu 1/40 seyreltilerek annelere 3 günde bir deri, altına uygulandı. Kontrol grubu olarak da aynı yolla etanol ve serum fizyolojik verildi. Aynı işlemler üç nesil boyunca tekrar edildi.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT In this study, the activities of 6PGD, G6PD, MDH, LDH and HK from liver of maternal mice, personally administrated with 2,4- dichlorophenoxyacetic acid (2,4-D) and Indole-3- acetic acid (IAA), were investigeted. Also, the activities of same enzymes were studied in offsprings, and the choromosomes of bone marrow cells were investigeted for anomalies (if any). 2,4-D was administrated to maternal mice as a 1/100 dilution of 338 mg/kg body weight (LD30) and IAA as a 1/40 dilution of 300mg/ kg body weight in 3 day intervals. As controls ethanol and serum physiologic were administrated. This experinental treatment was carried out for over 3 generations.