Kronik bel ağrısı olan obez kadınlarda; vücut kompozisyonu, kinezyofobi ve yaşam kalitesinin değerlendirilmesi
In obese women with chronic low back pain; assessment of body composition, kinesiophobia and quality of life
  1. Tez No: 842775
  2. Yazar: AYŞEGÜL ÖZDEMİR
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. YASEMİN KURTOĞLU
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Aile Hekimliği, Family Medicine
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kütahya Sağlık Bilimleri Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Aile Hekimliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 80
Özet
Amaç: Çalışmamızın amacı; kronik bel ağrısı olan obez kadınlarda, vücut kompozisyonu, kinezyofobi ve yaşam kalitesi arasındaki ilişkiyi araştırmaktır. Gereç ve Yöntem: Çalışmamız, T.C. Kütahya Evliya Çelebi Eğitim ve Araştırma Hastanesi Aile Hekimliği polikliniğine Nisan-Ağustos 2023 tarihleri arasında başvuran 18-65 yaş arası, 12 haftadan uzun süreli bel ağrısına sahip, vücut kitle indeksi 30 ve üzerindeki 151 kadın hasta ile yapıldı. Prospektif kohort türünde bir çalışmadır. Katılımcılara; sosyodemografik form, Tampa kinezyofobi ve Kısa form-36 yaşam kalitesi ölçeği uygulandı. Vücut kompozisyon analizi TANITA cihazı ile yapıldı. Tanımlayıcı istatistikler, normal dağılım gösteren bağımsız iki grup karşılaştırmalarında Student t Testi, normal dağılım göstermeyen ikili grupta Mann Whitney U Testi yapıldı. Parametrik testlerde Pearson korelasyon, nonparametrik testlerde Spearman korelasyon analizi kullanıldı.
Özet (Çeviri)
Purpose: The aim of our study; To investigate whether there is a relationship between body composition, kinesiophobia and quality of life in obese women with chronic low back pain. Materials and Methods: Our study was conducted with 151 female patients aged 18-65, with chronic low back pain lasting more than 12 weeks, and a body mass index (BMI) of 30 or above, who presented to the Family Medicine outpatient clinic of T.C. Kütahya Evliya Çelebi Training and Research Hospital between April-August 2023. It is a prospective cohort study. Socio-demographic form, Tampa kinesiophobia and Short form36 quality of life scales were administered to the participants. Body composition analysis was conducted with TANITA device. Descriptive statistics were conducted by Student's t Test for comparisons between two independent groups with normal distribution, and Mann Whitney U Test was performed in pairs with non-normal distribution. While Pearson correlation was used in parametric tests, Spearman correlation analysis was utilized in non-parametric tests.