Kazlarda genotip ve yetiştirme sisteminin besi performansı ve karkas özelliklerine etkisi
The effect of genotype and breeding system on the fattening performance and carcass characteristics in geese
- Tez No: 842776
- Danışmanlar: PROF. DR. MİKAİL BAYLAN
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Ziraat, Agriculture
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Çukurova Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Zootekni Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Hayvan Yetiştirme Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 85
Özet
Bu araştırma kazlarda farklı genotip ve yetiştirme sistemlerinin besi performansı, karkas ve et kalitesi üzerine etkilerini araştırmak amacıyla yapılmıştır. Yumurta veriminin birinci yılındaki Çin ve Linda kazlarına ait sürülerden 120'şer adet, toplamda 240 adet kuluçkalık yumurta kullanılmıştır. Kuluçka faaliyeti sonucunda elde edilen palazların 0-6 haftalık büyütme dönemi yer sisteminde tamamlanmıştır. 7-12 haftalık dönemde ise palazların yarısı yer sisteminde, diğer yarısı serbest yetiştirme sisteminde besiye alınmıştır. Büyütme ve besi döneminde gruplar üç tekerrür olacak şekilde yerleştirilmiştir. Deneme süresince yem ve su serbest olarak verilmiştir. Kuluçka randımanının Linda kazlarında (%64,17) Çin kazlarına göre (%58,33) daha yüksek olduğu görülmüştür (P0.05). Araştırmanın 7-12. haftalar arası besi döneminde ortalama canlı ağırlık Çin kazlarında 3531,6 g, Linda kazlarında 3400,7 g olarak elde edilmiştir.
Özet (Çeviri)
This research was conducted to investigate the effects of different genotypes and breeding systems on fattening performance, carcass and meat quality traits in geese. A total of 240 hatching eggs, 120 each from the flocks of Chinese and Linda geese in the 1st egg production year, were used. At hatch, chicks were reared in the indoor system between 0-6 weeks, and half of the chicks were fattened in the indoor system for 7-12 weeks, while the other half were fattened in the free-range system. During the growing and fattening period, each of the experimental groups had three replicates. Feed and water were given ad libitum during the experimental period. The hatching of set and fertile eggs were higher in Linda geese (64.17%) than in Chinese geese (58.33%) (P0.05). During the 7-12 weeks of the fattening period, the average body weight was 3531.6 g in Chinese geese and 3400.7 g in Linda geese.