CAD/CAM sistemlerinde kullanılan farklı içeriklere sahip seramik materyallerde gıda benzeri solüsyonların estetik, mekanik ve fiziksel etkilerinin değerlendirilmesi
Evaluation of aesthetic, mechanical and physical effects of food-like solutions on ceramic materials with different contents used in CAD/CAM systems
- Tez No: 842787
- Danışmanlar: DOÇ. DR. HATİCE LAMİA ELİF SAĞESEN
- Tez Türü: Diş Hekimliği Uzmanlık
- Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Pamukkale Üniversitesi
- Enstitü: Diş Hekimliği Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Protetik Diş Tedavisi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 221
Özet
Amaç: Sabit protetik uygulamalarda hem estetik hem de fonksiyon eksikliği nedeniyle sıklıkla tercih edilen, CAD/CAM sistemlerinde kullanılan farklı içeriklere sahip kazınabilir blokların gıda benzeri solüsyonlarda bekletilmesi sonrası estetik, mekanik, fiziksel ve viskoelastik özelliklerindeki değişimin değerlendirilmesidir. Yöntem: Bir indirekt kompozit (Gradia Plus) ve altı farklı CAD/CAM restoratif (Brilliant Crios, Shofu Block HC, Cerasmart 270, IPS Empress CAD, VITA Mark II, IPS e.max CAD) materyallerinden 1,2 mm kalınlığında 224 adet örnek hazırlanarak 4 farklı gıda benzeri solüsyonun (distile su, etanol-su, sitrik asit ve heptan) içerisinde bekletilmek üzere rastgele 28 alt gruba ayrılmıştır. 3 farklı zaman diliminde (T0, T12 ve T60) örneklerin estetik, mekanik, fiziksel ve viskoelastik özelliklerinin değerlendirilmesi yapılmıştır. Veriler SPSS 25.0 (IBM SPSS Statistics 25 software (Armonk, NY: IBM Corp.)) paket programı kullanılarak analiz edilmiştir. Gruplar arasındaki farklılıkların incelenmesinde Kruskal Wallis Varyans Analizi (post hoc: Bonferroni düzeltmeli Mann Whitney U testi), bağımlı grup incelemelerinde Friedman Testi (post hoc: Bonferroni düzeltmeli Wilcoxon eşleştirilmiş iki örnek testi), sayısal değişkenler arasındaki ilişkilerin incelenmesinde ise Spearman korelasyon katsayısı kullanılmıştır.
Özet (Çeviri)
Objective: To evaluate the changes in the aesthetic, mechanical, physical and viscoelastic properties of engravable blocks with different contents used in CAD/CAM systems, which are frequently preferred in fixed prosthetic applications due to both aesthetic and functional deficiencies, after soaking in food-like solutions. Method: One indirect composite (Gradia Plus) and six different CAD/CAM blocks (Brilliant Crios, Shofu Block HC, Cerasmart 270, IPS Empress CAD, VITA Mark II, IPS e.max CAD) were used to prepare 224 specimens of 1.2 mm thickness and randomly divided into 28 subgroups to be soaked in 4 different food-like solutions (distilled water, ethanol-water, citric acid and heptane). At 3 different time periods (T0, T12 and T60), the aesthetic, mechanical, physical and viscoelastic properties of the samples were evaluated. Data were analyzed using SPSS 25.0 (IBM SPSS Statistics 25 software (Armonk, NY: IBM Corp.)) package program. Kruskal Wallis Analysis of Variance (post hoc: Mann Whitney U test with Bonferroni correction) was used to examine differences between groups, Friedman Test (post hoc: Wilcoxon paired two-sample test with Bonferroni correction) was used for dependent group examinations, and Spearman correlation coefficient was used to examine the relationships between numerical variables.