Bariatrik cerrahi geçiren hastalarda çevrimiçi klinik pilates egzersizlerinin fonksiyonellik ve fiziksel uygunluk üzerine etkileri
Effects of online clinic pilates exercises on functionality and physical fitness in patients undergoing bariatric surgery
- Tez No: 842807
- Danışmanlar: DOÇ. DR. GÖKŞEN KURAN ASLAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon, Physiotherapy and Rehabilitation
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi-Cerrahpaşa
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 85
Özet
Giriş: Bariatrik cerrahi, mide hacminde ve sindirim sisteminde değişiklikler yaparak kilo vermeye yardımcı olan obezite tedavisinde kullanılan bir tedavidir. Cerrahi sonrası egzersiz kılavuzlar tarafından önerilmektedir. Amaç: Çalışmanın amacı, bariatrik cerrahi geçiren bireylerde çevrimiçi uygulanan klinik pilates egzersizlerinin etkinliğinin araştırılmasıdır. Yöntem: Çalışmamıza 18-60 yaş arası bariatrik cerrahi geçirmiş 20 birey dahil edildi. Bireyler randomize olarak klinik pilates egzersizi (n=10) ve fiziksel aktivite danışmanlığı (n=10) gruplarına ayrıldı. Klinik pilates grubu, fizyoterapist gözetiminde çevrimiçi ortamda haftada 2 gün toplam 6 hafta klinik pilates egzersizleri yaparken kontrol grubu bir kereye mahsus olmak üzere fizyoterapist tarafından çevrimiçi ortamda fiziksel aktivite danışmanlığı aldı. Bireylerin fonksiyonel durumu“Senior Fitness Test Bataryası”(“6 Dakika Yürüme Testi”,“Sandalyede Otur-Kalk Testi”,“8 Adım Kalk-Yürü Testi”,“Ağırlık Kaldırma Testi”,“Sırt Kaşıma Testi”,“Sandalyede Otur-Uzan Testi”) ile değerlendirildi. Kas kuvvetinin değerlendirilmesi için el dinamometresi kullanılırken kor stabilite basınçlı biofeedback cihazı ile değerlendirildi. Vücut kompozisyonu“Biyoelektrik İmpedans Analizi Tekniği”ile“Tanita BC-545N Vücut Analiz Tartısı”kullanılarak yapıldı. Tüm katılımcıların fiziksel aktivite düzeyleri başlangıçta ve 6. haftada pedometreyle haftalık olarak kaydedildi. Yaşam kalitesinin değerlendirilmesinde“Obezlere Özgü Yaşam Kalitesi Ölçeği (OÖYKÖ)”ve“Nottingham Sağlık Profili (NSP)”kullanıldı. Verilerin analizinde SPSS programı kullanıldı. Bulgular: Gruplar sosyo-demografik ve klinik özellikler açısından benzerdi (p>0,05). Çalışmanın sonucunda altı dakika yürüme mesafesi, 8 adım kalk yürü süresi, alt trapez kas kuvveti, kor stabilizasyon, metabolik yaş, adım sayısı ve OÖYKÖ'de (sırasıyla p=0,013, p=0,046, p=0,013, p=0,002, p=0,011, p=0,012, p=0,003) klinik pilates grubunun lehine istatistiksel anlamlılık saptandı. Kas kuvveti ve vücut kompozisyonu parametrelerinin her iki grupta benzer olduğu görüldü (p>0,05). NSP skorlarında gruplar arası anlamlı farklılık saptanmadı (p>0,05). Sonuç: Bariatrik cerrahi geçirmiş bireylerde çevrimiçi uygulanan klinik pilates egzersizleri; fonksiyonellik parametrelerinden altı dakika yürüme mesafesi ve 8 adım kalk yürü süresinde, fiziksel uygunluk parametrelerinden alt trapez kas kuvveti ve kor stabilizasyonda iyileşme sağladı aynı zamanda obeziteye özgü yaşam kalitesini arttırdı.
Özet (Çeviri)
Introduction: Bariatric surgery is a treatment used to treat obesity that helps lose weight by making changes to the stomach volume and digestive system. Exercise after surgery is recommended by the guidelines. Objective: The aim of this study is to investigate the effectiveness of online clinical pilates exercises in individuals who have undergone bariatric surgery. Method: Our study included 20 individuals aged between 18-60 who had undergone bariatric surgery. Participants were randomly assigned to clinical pilates exercise (n=10) and physical activity counseling (n=10) groups. The clinical pilates group engaged in online clinical Pilates exercises under the supervision of a physiotherapist, twice a week for a total of 6 weeks, while the control group received online physical activity counseling from a physiotherapist on a one- time basis. The functionality of the individuals was assessed using the“Senior Fitness Test Battery”(“6-Minute Walk Test,”“Chair Stand Test,”“8-Foot Up and Go Test,”“Arm Curl Test,”“Back Scratch Test,”“Chair Sit and Reach Test”). Hand dynamometry was utilized for evaluating muscle strength, and core stability was measured using a pressure biofeedback stabilizer. Body composition was determined using the“Bioelectrical Impedance Analysis Technique”with the“Tanita BC-545N Body Composition Scale.”The physical activity levels of all participants were recorded weekly using a pedometer at the beginning and the 6th week.“Obesity and Weight Loss Quality of Life (OWLQOL)”and“Nottingham Health Profile (NSP)”were employed for assessing the quality of life. Data analysis was conducted using the SPSS program. Result: The groups were similar in terms of socio-demographic and clinical characteristics (p>0.05). At the end of the study, statistically significant improvements favoring the clinical pilates group were observed in the six-minute walking distance, 8-foot up and go time, lower trapezius muscle strength, core stabilization, metabolic age, step count, and OWLQOL (p=0.013, p=0.046, p=0.013, p=0.002, p=0.011, p=0.012, p=0.003, respectively). Muscle strength and body composition parameters were similar in both groups (p>0.05). No significant difference was found in NSP scores between the groups (p>0.05). Conclusion: Online clinical pilates exercises in individuals who have undergone bariatric surgery resulted in improvements in functionality parameters such as the six-minute walking distance and 8-foot up and go time, as well as physical fitness parameters including lower trapezius muscle strength and core stabilization, it also enhanced obesity-specific quality of life.