Primipar kadınlarda gebelik ve doğumşeklinin pelvik taban disfonksiyonu üzerine etkisi (prolapsus ve inkontinans)
Effect of pregnancy and birth on pelvic floor dysfunction (prolapsus and incontinence) in primary women
- Tez No: 842808
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ÇETİN KILIÇÇI
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Kadın Hastalıkları ve Doğum, Obstetrics and Gynecology
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
- Enstitü: Zeynep Kamil Kadın ve Çocuk Hastalıkları Eğitim ve Araştırma Hastanesi
- Ana Bilim Dalı: Kadın Hastalıkları ve Doğum Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 60
Özet
Giriş: Kadınlarda pelvik taban disfonksiyonu çok çeşitli klinik bozuklukları kapsar bunlar; üriner inkontinans, pelvik organ prolapsusu, fekal inkontinans ve pelvik-perineal bölge ağrı sendromu şeklindedir. Dünya çapında yaygın bir sorundur ve yeterince tanı konulmamaktadır. Pelvik organ prolapsusu (POP), kadın pelvik organlarının normal anatomik pozisyonlarının değişmesiyle aşağıya doğru yer değiştirerek fıtıklaşmasıdır. Nadiren hayatı tehdit eden bir problem olmakla birlikte kadınların yaşam kalitesini azaltır. Üriner inkontinans mesane kontrolünün kaybı veya istemsiz idrar kaçırma olarak tanımlanmaktadır. İnkontinans stres, urge, mix tip, taşma ve fonksiyonel tip olarak sınıflandırılmaktadır. Genel olarak gebelik ve vajinal doğum inkontinans ve prolapsus için ortak risk faktörü olarak görülmektedir. Çalışmamızda primipar hastaların erken dönem muayeneleriyle gebelik ve vajinal doğumun etkisini anlamaya çalışıp, bulgusu olan hastalarda doğum süresi, gebelikte alınan kilo, gebelik öncesi VKİ gibi ek risk faktörlerinin etkisini değerlendirmeyi amaçladık Gerekçe Ve Yöntem: Zeynep Kamil Kadın ve Çocuk Hastalıkları Eğitim ve Araştırma Hastanesi'nde 2023 yılı Ocak ve Nisan ayları arasında ilk doğumu miad dönemde gerçekleştirilmiş 100 hasta ve aynı şekilde hastanemizin jinekoloji polikliniğe inkontinans ve prolapsus şikayeti dışı gelen 50 nullipar hasta çalışmaya dahil edildi. Çalışma retrospektif vaka kontrol çalışması olarak planlandı. Bulgular: Vajinal doğum grubunda her kompartımanda sezaryen ile doğuma ve nullipar gruba göre prolapsus daha fazla görülmüştür. Sezaryen ile doğum ve nullipar grubunda prolapsus açısından anlamlı bir fark görülmemiştir. İnkontinans varlığı açısından 3 grup arasında anlamlı bir fark görülmemiştir. Yatıştan doğuma geçen süre inkontinans açısından anlamlı bulunmuştur. Sonuç: Vajinal doğum yapmanın prolapsusun her kompartımanı üzerinde etkili olduğu çalışmamızda gösterilmiştir. Gebeliğin etkisi prolapsus üzerinde görülmemiştir. İnkontinans üzerinde vajinal doğumun etkisi görülmese de yatıştan doğuma geçen sürenin inkontinans üzerinde etkili olduğu görülmüştür
Özet (Çeviri)
Introductıon: Pelvic floor dysfunction in women encompasses a variety of clinical disorders, including urinary incontinence, pelvic organ prolapse (descent of the uterus or other pelvic organs), fecal incontinence, and pelvic-perineal region pain syndrome. It is a widespread issue globally and often goes underdiagnosed. Pelvic organ prolapse (POP) is the herniation of female pelvic organs, resulting from a change in their normal anatomical position, posing a problem that, while rarely lifethreatening, significantly impacts women's quality of life. Urinary incontinence is defined as the loss of bladder control or involuntary urine leakage and is classified as stress, urge, mixed, overflow, and functional. Generally, pregnancy and vaginal delivery are known as common risk factors for both incontinence and prolapse. Our study aims to understand the impact of pregnancy and vaginal delivery through early examinations of primiparous patients, evaluating factors such as duration of labor, weight gain during pregnancy, pre-pregnancy BMI, and other risk factors in patients with symptoms. Materials And Methods: One hundred patients who underwent their first delivery at term between January and April 2023 at Zeynep Kamil Women's and Children's Diseases Training and Research Hospital, along with 50 nulliparous patients presenting with complaints of incontinence and prolapse at our hospital's gynecology outpatient clinic, were included in the study. The study was designed as a retrospective case-control study. Results: In the vaginal delivery group, prolapse was observed more frequently in each compartment compared to cesarean delivery and nulliparous groups. However, there was no significant difference in prolapse between cesarean delivery and nulliparous groups. No significant difference was observed among the three groups in terms of the presence of incontinence. The duration from admission to delivery was found to be significant concerning incontinence. Conclusıon: Our study demonstrates that vaginal delivery has an impact on all compartments of prolapse. The effect of pregnancy on prolapse was not observed. While the impact of vaginal delivery on incontinence was not evident, the duration from admission to delivery was found to be influential on incontinence.