Deneysel periodontitis oluşturulan sıçanlarda, sistemik olarak kullanılan zoledronik asidin doku iyileşme potansiyeli üzerine etkisinin histopatolojik olarak incelenmesi
Histopathological investigation of the effect of systemically used zoledronic acid on tissue recovery potential in rats with experimental periodontitis
  1. Tez No: 842809
  2. Yazar: ARZU MORÇİÇEK
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ALİ ÇEKİCİ
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Periodontoloji Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Periodontoloji Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 62
Özet
Amaç: Bu çalışmamızda amacımız hayvan modelinde deneysel periodontitis oluşumundan sonra, periodontitis etkeni kaldırılmadan kullandırılan zoledronik asidin, periodontitis etkeni ortadan kaldırıldıktan sonra dokunun iyileşme potansiyeli üzerindeki etkisini histopatolojik olarak gözlemlemeyi hedeflemiştir. Gereç ve Yöntem: Sprague-Dawley cinsi 30 adet yetişkin erkek sıçan bifosfanat kullanan ve kullanmayan olarak 2 gruba ayrılmıştır. Deney başlangıcında tüm sıçanlara, anestezi altında, sağ üst 1.molar dişlerinin etrafına 5.0 ipek dikiş yerleştirilmiştir. Sol üst 1. molar dişlere ise herhangi bir uygulama yapılmamıştır. Dikişlerin yerleştirilmesinden sonra 3 hafta beklenilmiştir. 21. günde hayvanlarda deneysel periodontitis gözlendikten sonra deney grubundaki hayvanlara kas içi 6 hafta boyunca 7.5uq/kg zoledronik asit enjekte edilmiştir. 0., 7., 14., 21., 28., ve 35.günlerde; 6 hafta boyunca, haftada bir, kas içi ilaç verilmesinden sonra deney grubu sıçanlarında, haftalık ağırlık takibi yapılmıştır ve not edilmiştir. Son ilaç enjeksiyonları tamamlanan deney grubu hayvanlarının ve aynı günlerde %0.9 serum fizyolojik uygulanan kontrol grubu hayvanlarının 6 hafta sonunda, anestezi altında yerleştirilen dikişleri kaldırılmıştır. İki haftalık iyileşme süresi için beklenilmiş ve bu iki hafta içinde de deney grubundaki hayvanlara zoledronik asit enjekte edilmiştir.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT Objective: In this study, our goal was to histopathologically observe the effect of zoledronic acid, which is used without removing the periodontitis agent, on the healing potential of the tissue after the experimental periodontitis formation in an animal model. Material and Methods: 30 adult male Sprague-Dawley rats were divided into 2 groups as bisphosphonate users and non-users. At the beginning of the experiment, all rats were put under anesthesia and 5.0 silk sutures were placed around their right upper first molars. No suture was placed around the left upper first molar teeth. It was waited for 3 weeks after the placement of the sutures. After experimental periodontitis was observed in the animals on the 21st day, 7.5uq/kg zoledronic acid was injected intramuscularly for 6 weeks in the animals in the experimental group. After intramuscular drug administration once a week for 6 weeks, weekly weight monitoring was performed on days 0, 7, 14, 21, 28, and 35 and noted in the experimental group rats. At the end of 6 weeks, the sutures were removed under the anesthesia from the experimental group animals whose last drug injections were completed and the control group animals that were administered 0.9% saline on the same days. A recovery period of two weeks was expected after which all animals were sacrificed.