دراسة مقارنة بين اللهجةالشامية واللهجة اإلسعردية
Şam ve Siirt Arap diyalektleri üzerine mukayeseli bir inceleme
- Tez No: 842839
- Danışmanlar: DOÇ. DR. EMİN CENGİZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Dilbilim, Din, Linguistics, Religion
- Yıl: 2023
- Dil: Arapça
- Üniversite: Şırnak Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Temel İslam Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 119
Özet
Arap lehçelerinin kökeni, türleri ve coğrafi bölgeleri ne olursa olsun, tek bir kaynağa, yani Klasik Arap diline dayanmaktadır. Lehçelerde söz varlığı genel olarak Klasik Arap dilinden türetilmiştir. Aynı şekilde lehçelerin yapı ve cümle kuruluşları da Klasik Arap dilinin sistemiyle büyük oranda uyuşmaktadır. Aancak çeşitli faktörlerden kaynaklı lehçeler arasında kelime dağarcığı, kuruluş ve terkipte birtakım farklılıklar bulabiliriz. Bununla birlikte klasik Arapça ile eski Arap lehçeleri arasında da sıkı bir ilişki vardır. Arap dili lehçeleri ve bunların soyundan türeyen yerel ağızlar, coğrafi bölgelere göre farklılık göstermektedir. Bu çalışma, üç bölüm ve bir sonuçtan oluşmaktadır. Birinci bölümde Şam ve Siirt Araplarının tarihi ve diyalektleri hakkında genel bilgiler verilmiştir. İkinci bölümde Şam ve Siirt Arap diyalektlerinin fonetik, morfolojik ve gramer özellikleri incelenmiştir. Üçüncü bölümde Şam ve Siirt Arap diyalektleri arasındaki ortak atasözlerinde morfolojik, fonetik ve gramer açısından karşılaştırma yapılmış, aralarındaki benzerlik ve farklılıkların boyutu ortaya konmuştur. Sonuç bölümünde ise tezin ulaştığı sonuçlara değinilmiş ve birtakım önerilere yer verilmiştir.
Özet (Çeviri)
The origin of Arabic dialects, despite their various types and geographical regions of presence, can be traced back to a common source: Fusha Arabic. The system of structures and sentences in the dialects is very similar to the system of the Fusha Arabic language, and we may find differences between the dialects in terms of vocabulary, formulas, and structures due to the influence of many factors. In addition to that, there is a connection between the Fusha language and the ancient Arabic dialects, and the local dialects that have descended from them that differ according to Geographic area. This study consists of three chapters and a conclusion. The first chapter contains general information about the history of the Arabs of the Sham and the Arabs of Siirt, and the basic features of the Sham and Siirt dialects. In the second chapter, the phonetic, morphological, and grammatical characteristics in the Sham and Siirt dialects were studied. In the third chapter, the common proverbs and proverbs between the Sham and Siirt dialects were compared from the morphological, phonetic, and grammatical aspects, and the extent of similarity and difference between them was demonstrated. In the conclusion, the results reached by the thesis were mentioned, in addition to a set of recommendations.