İşletmelerde iç denetim ve sürdürülebilirliğin ekonomik krizlerdeki yeri ve önemi
The role and importance of internal audit and sustainability in businesses in economic crises
- Tez No: 842838
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ KADRİYE HİLAL TOPAL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İSTANBUL NİŞANTAŞI ÜNİVERSİTESİ
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İşletme Yönetimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 106
Özet
İşletmelerin güçlü ve rekabetçi bir yapıda olup artan oranda verimlilik sağlayabilmeleri uyguladıkları stratejilere bağlı olmaktadır. İşletmeler normal koşullar altında başarılı sonuçlar elde edebilirken ekonomik kriz dönemlerinde sadece iyi stratejilere sahip işletmeler başarılı olabilmektedir. Bu stratejilerden bazıları iç denetim ve sürdürülebilirliktir. İşletmelerde iç denetim, örgütün faaliyetlerinin daha etkin olabilmesi için yapılan faaliyetlerinin incelenmesi ve değerlendirilmesi amacıyla örgütün içinde oluşturulan bağımsız değerleme fonksiyonları olarak tanımlanabilir. Gerekli bir takım materyallerden oluşan iç denetimin temel hedefi, işletme yönetimine ilişkin gereksinimlerin etkili bir şekilde karşılayabilmektir. İşletmeler açısından sürdürülebilirlik; ekonomik beklentilerin çevresel ve sosyal hassasiyetle uyumlu biçimde ele alınmasını ifade etmektedir. İşletmelerin iktisadi hayatı yönlendirmeleri nedeniyle, finansal anlamdaki sorumluluklarının yanında, çevresel ve toplumsal sorumlulukları da görünür duruma gelmiştir. Bu araştırmanın amacı, işletmelerin iç denetimin ve sürdürülebilirliğinin ekonomik kriz dönemlerinde taşıdığı önemi ortaya koymaktır. Yapılan çalışmanın, gerekse bilimsel yazın için gerekse de işletmelerin strateji geliştirebilmeleri için kılavuz olabilecek bir öneme sahip olduğu düşünülmektedir. Bu amaçla araştırma bünyesinde konuyla ilgili gerekli literatür incelenmiş ve bazı işletmeler üzerine yapılan anket çalışmaları neticesinde elde edilen veriler analiz edilmiştir. Yapılan analizler sonucunda bir takım değerlendirmeler ve öneriler sunulmuştur. Sonuç olarak iç denetimin ve sürdürülebilirliğin bilinçli ve etkin bir şekilde kullanılmasının ekonomik kriz dönemlerinde işletmelere katkı sağladığı saptanmıştır. İşletmelerin ekonomik kriz dönemlerinde daha başarılı stratejiler geliştirebilmeleri adına benzer çalışmaların, farklı koşullarda gerçekleştirilmesiyle daha genel geçer bilgiler sağlayacağı düşünülmektedir. Anahtar Kelimeler İç denetim, sürdürülebilirlik, ekonomik kriz
Özet (Çeviri)
The ability of businesses to have a strong and competitive structure and to achieve increasing efficiency depends on the strategies they implement. While businesses can achieve successful results under normal conditions, only businesses with good strategies can be successful in times of economic crisis. Some of these strategies are internal audit and sustainability. Internal audit in businesses can be defined as independent valuation functions created within the organization in order to examine and evaluate the activities of the organization in order to be more effective. The main objective of internal audit, which consists of a set of necessary materials, is to effectively meet the requirements of business management. Sustainability in terms of businesses; It means addressing economic expectations in harmony with environmental and social sensitivity. Due to the fact that businesses direct the economic life, their environmental and social responsibilities have become visible as well as their financial responsibilities. The purpose of this research is to reveal the importance of internal audit and sustainability of businesses in times of economic crisis. It is thought that the study has an importance that can be a guide both for scientific literature and for businesses to develop strategies. For this purpose, the necessary literature on the subject was examined within the scope of the research and the data obtained as a result of the survey studies on some businesses were analyzed. As a result of the analyzes made, some evaluations and suggestions were presented. As a result, it has been determined that the conscious and effective use of internal audit and sustainability contributes to businesses in times of economic crisis. It is thought that similar studies will provide more general information by carrying out similar studies under different conditions so that businesses can develop more successful strategies in times of economic crisis. Keywords Internal audit, sustainability, economic crisis