Akdeniz bölgesindeki üniversitelerin resim bölümünde görev yapan kadın akademisyenlerin eserlerindeki tematik yönelişler
Thematic tendencies in the works of women academics working in the painting departments of universities in the Mediterranean region
- Tez No: 842866
- Danışmanlar: PROF. SEHER KURT
- Tez Türü: Sanatta Yeterlik
- Konular: Güzel Sanatlar, Fine Arts
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Hatay Mustafa Kemal Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Sanat ve Tasarım Ana Sanat Dalı
- Sayfa Sayısı: 233
Özet
Batı sanatı, tarih boyunca düşünce yapılarındaki çeşitli kırılmalar sonucu farklı biçimler ve farklı temalarda şekillenmiştir. Çağdaş sanat yaklaşımına kadar geçen süre içinde bütün sanat dönemleri hâkim akımların, büyük anlatıların etkisinde biçimlenmiştir. Fakat gündelik hayatla bağlarını kuran çağdaş sanat, dönemin gerçekliklerini yansıtan birer belge niteliğine dönüşmüştür. Dolayısıyla her dönem kendi temasını oluşturmuş ve bu temalar üzerinden anlatımını gerçekleştirmiştir. Sanata temalar aracılığıyla bakmak, toplumsal hayatı çözümlemek açısından da yerinde olacaktır. Bu kapsamda tez çalışması; genel sanat tarihindeki 'tema' kavramının gelişim dinamiklerini kronolojik olarak inceledikten sonra bugünün çok bakışlı sanat ortamında Akdeniz bölgesinde görev yapan kadın akademisyenlerin çalışmalarını tematik yönelişler bağlamında içerik açısından değerlendirme konusu yaparak oluşturulacaktır. Eş değişle bu çalışmada Akdeniz bölgesindeki üniversitelerin resim bölümünde görev yapan kadın akademisyenlerin birbirlerine benzer bir dil, biçim ya da konu kullanıp kullanmadıkları, 'kadınsı duyarlık' denilen kırılgan hissin kadınların eserlerinde olup olmadığı, çalışmalarında kullandıkları tema/lar, bu temaların oluşturulma gerekçeleri, ifade ediliş biçimleri ve eser yaratım süreçleri araştırılarak aynı bölgede görev yapan kadın akademisyenlerin çalışmalarındaki genel temalar ortaya konulacaktır. Birinci bölümde çalışmanın kapsamı ve araştırmanın metedolojisi anlatılmıştır. İkinci bölümde kronolojik olarak ele alınan sanat tarihi, toplumun sosyal, ekonomik ve kültürel ilişkilerini belirleyen dinamikleri ile birlikte incelenmiştir. Üçüncü bölümde kadının sanat tarihindeki konumu ve tematik yönelişler bağlamında kadın üretimlerine dünya ve türk sanatından örnekler incelenmiştir. Araştırmanın dördüncü bölümünde akdeniz bölgesindeki üniversitelerin resim bölümlerinde görev yapan kadın akademisyenlerin eserlerindeki tematik eğilimlere yönelik içerik analizi çözümlemesi yapılmış ve bulgular tartışılmıştır. Sonuç bölümünde ise tezin kuramsal zemini ve tez süresince yapılan çalışmalar ve bulgular değerlendirilmiştir.
Özet (Çeviri)
Western art has been shaped in different forms and different themes as a result of various breaks in thought structures throughout history. Throughout the period until the contemporary art approach, all art periods have been shaped under the influence of dominant movements and grand narratives. However, contemporary art, which establishes its ties with daily life, has turned into a document reflecting the realities of the period. Therefore, each period created its own theme and narrated through these themes. Looking at art through themes would also be appropriate in terms of analyzing social life. In this context, the thesis study; After chronologically examining the development dynamics of the concept of 'theme' in general art history, it will be created by evaluating the works of female academics working in the Mediterranean region in today's multi-perspective art environment in terms of content in the context of thematic tendencies. In other words, in this study, whether the female academics working in the painting departments of the universities in the Mediterranean region use a similar language, form or subject, whether the fragile feeling called 'feminine sensitivity' is present in the women's works, the themes they use in their works, the reasons for creating these themes, the way they are expressed. The general themes in the works of female academics working in the same region will be revealed by researching their forms and work creation processes. In the first chapter, the scope of the study and the methodology of the research are explained. In the second chapter, art history, discussed chronologically, is examined together with the dynamics that determine the social, economic and cultural relations of the society. In the third part, the position of women in art history and the thematic Examples of women's productions from world and Turkish art were examined in the context of trends. In the fourth part of the research, content analysis was conducted for the thematic trends in the works of female academics working in the painting departments of universities in the Mediterranean region and the findings were discussed. In the conclusion section, the theoretical basis of the thesis and the studies and findings carried out during the thesis are evaluated. KEYWORDS Painting, Art History, Feminism, Women Artists, Theme