Okul öncesi eğitim kurumlarına devam eden 60-72 aylık çocukların yaratıcılık becerileri ile çalışma belleği arasındaki ilişkinin incelenmesi
Preschool creativity skills and creativity skills of 60-72 month-old children attending educational institutions investigating the relationship between working memory
  1. Tez No: 842867
  2. Yazar: SAADET ÖZDENGÜLSÜN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. EMİNE GÜLRİZ AKAROĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: KTO Karatay Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Çocuk Gelişimi ve Eğitimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Çocuk Gelişimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 158
Özet
Bu araştırmanın amacı okul öncesi eğitim kurumlarına devam eden 60-72 aylık çocukların yaratıcılık becerileri ve çalışma belleklerinin; okul türüne, cinsiyete ve okul öncesi eğitim süresine göre arasındaki ilişkinin incelenmesidir. Bu araştırma genel tarama modellerinden ilişkisel tarama modelindedir. Araştırmanın çalışma grubunu 2022-2023 eğitim öğretim yılında Konya ili ve ilçelerindeki Millî Eğitim Bakanlığı (MEB)'na bağlı resmi anaokullarına, resmi anasınıflarına, özel anaokullarına ve özel anasınıflarına devam eden 60-72 aylar arasında normal gelişim gösteren, ebeveynlerinden onam alınan ve basit tesadüfi örnekleme yöntemi ile belirlenen toplam 147 kız 138 erkek toplam 285 çocuk oluşturmaktadır. Araştırmada veri toplama aracı olarak çalışmaya katılan okul öncesi çocuklarına araştırmacı tarafından hazırlanan“Kişisel Bilgi Formu”uygulanmıştır. Çalışmada çocukların yaratıcılık düzeylerini belirlemek amacıyla Yıldız Çiçekler, Alakoç ve Aral (2020) tarafından geliştirilen“Erken Çocukluk Yaratıcılık Ölçeği”kullanılmıştır. Ayrıca çocukların çalışma bellek düzeylerini belirlemek amacıyla Obalı (2018) tarafından geliştirilen“Okul Öncesi Çocuklar İçin Bellek Bataryası”uygulanmıştır. Verilerin analizinde SPSS 24 paket programı kullanılmıştır. Ölçeklerden elde edilen verilerin normal dağılım gösterip göstermediği çarpıklık ve basıklık değerleri Kolmogorov-Smirnov testi uygulanarak bakılmıştır. Veriler normal dağılım göstermediği için gruplar arasındaki ikili değişkenler Mann Whitney-U Testi ile, ölçeklerden elde edilen puan ortalamaları arasında anlamlı ilişki Pearson Korelasyon Analizi ile test edilmiştir. Okul türü ve okul öncesi eğitime devam etme değişkenleri ile yaratıcılık ve çalışma belleği düzeyleri arasında anlamlı bir farklılık bulunmaktadır(p0,01).
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to examine the relationship between creativity skills and working memory of 60-72-month-old children attending preschool education institutions according to school type, gender and duration of preschool education. This research is in the relational screening model, one of the general screening models. The study group of the research consisted of a total of 285 children (147 girls and 138 boys) between the ages of 60-72 months who attended public preschools, public kindergartens, private preschools and private kindergartens affiliated to the Ministry of National Education (MoNE) in Konya province and its districts in the 2022-2023 academic year, showing normal development, whose parents' consent was obtained and who were determined by simple random sampling method. The“Personal Information Form”prepared by the researcher was applied to the preschool children participating in the study as a data collection tool. In the study, the“Early Childhood Creativity Scale”developed by Yıldız Çiçek, Alakoç, and Aral (2020) was used to determine the creativity levels of children. In addition, the“Memory Battery for Preschool Children”developed by Obalı (2018) was applied to determine children's working memory levels. SPSS 24 package program was used to analyze the data. The skewness and kurtosis values of the data obtained from the scales were examined by applying the Kolmogorov-Smirnov test. Since the data were not normally distributed, the binary variables between the groups were tested with Mann Whitney-U Test and the significant relationship between the mean scores obtained from the scales was tested with Pearson Correlation Analysis. There is a significant difference between the variables of school type and preschool attendance and creativity and working memory levels (p0.01).