Ulusal mesleki yeterlilik sisteminin iş sağlığı ve güvenliği açısından etkilerinin incelemesi
Examining the effects of the national vocational qualification system in terms of occupational health and safety
  1. Tez No: 842872
  2. Yazar: ÖZKAN HİLMİ ÜN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. AHMET MAHMUT KILIÇ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Çukurova Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İş Sağlığı ve Güvenliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 71
Özet
Dünyada sanayi ve teknoloji alanındaki gelişmelerin artması, iş hayatında yeni sektörlerin oluşmasına dolayısıyla yeni meslek gruplarının meydana gelmesine sebep olmuştur. Bu durumun sonucu olarak iş gücüne olan ihtiyaç artmıştır. Farklı iş kollarında değişkenlik gösteren üretim teknolojileri, hammadde arayışı ve yeni mesleklerin meydana gelmesi çalışanların yeni meslek kollarına geçmesine veya tecrübe sahibi olmadığı alanlarda çalışmaya başlamasına sebep olmuştur. Çalışanların yeterli bilgi ve beceri sahibi olmadığı mesleklerde çalışmasıyla birlikte kendileri için yeni ve çok yönlü risk faktörleri ve tehlikeli durumlar meydana gelmiştir. Bu tehlike ve risklerden korunmak için çalışanlarda iş sağlığı ve güvenliği bilinci oluşması çok önemli bir durum haline gelmiştir. Bu çalışmada, inşaat sektöründe çalışanların mesleki yeterlilik seviyesi ile iş sağlığı ve güvenliği bilgi düzeyinin ilişkisi üzerinde durulmuştur. Türk Akreditasyon Kurumu (TÜRKAK) tarafından akredite olmuş ve Mesleki Yeterlilik Kurumu (MYK) tarafından yetkilendirilmiş belgelendirme kuruluşundan alınan, teorik ve pratik sınavlara tabi tutulan çalışanların sınav sonuçları Genel Mesleki Bilgi ve Uygulama Becerisi ile İş sağlığı ve Güvenliği açısından incelenmiş ve bu yetkinlikler ilişkilendirilmiştir. Ayrıca, mesleki yeterlilik seviyesinin iş sağlığı ve güvenliği üzerindeki etkisini çalışanların perspektifinden değerlendirmek amacıyla, teorik ve pratik sınavlara tabi tutulan bu çalışanlarla, mesleki yeterlilik belgesi almadan önce ve aldıktan sonra çalışanların iş hayatlarındaki değişimler üzerine soru cevap çalışması yapılmıştır. Son olarak, Sosyal güvenlik kurumu (SGK) verileri ile mesleki yeterlilik uygulaması başladıktan sonra meydana gelen iş kazaları ile uygulamadan önce meydana gelen iş kazaları karşılaştırılmış olup kazaların sayısı, sıklık hızı ve ağırlık oranları değerlendirilmiştir.
Özet (Çeviri)
The rapid advancements in industry and technology worldwide have resulted in the creation of new sectors in the business domain, thereby giving rise to new professional groups. Consequently, there has been a rise in the need for labor due to this situation. The diversification of production technology across different industries, the quest for alternative sources of raw materials, and the introduction of novel occupations have necessitated employees to transition into new professions or venture into unfamiliar domains. Insufficient knowledge and skills among employees in certain occupations have given rise to new and varied risk factors and hazardous situations. Developing occupational health and safety knowledge has become crucial for employees to safeguard themselves against potential hazards and risks. This study examined the correlation between the skills of workers in the construction business and their degree of knowledge regarding occupational health and safety. The exam results of employees who received both theoretical and practical exams, administered by a certification body accredited by the Turkish Accreditation Agency (TÜRKAK) and authorized by the Vocational Qualifications Authority (MYK), were analyzed in terms of General Professional Knowledge, Application Skills, and Occupational Health and Safety. The performance in these areas was then correlated with the respective competencies. Furthermore, to assess the influence of the employees' professional qualification level on occupational health and safety, a study involving questionnaires and interviews was conducted. The employees, who underwent both theoretical and practical examinations, were asked about the changes in their work lives before and after obtaining their professional licensing certificate. Using Social Security Institution (SSI) data, a comparison was made between work accidents that occurred after the vocational qualification application began and those that occurred previously. The analysis focused on assessing the number, frequency rate, and severity of these incidents.